Gissa position Stockholms län

En plats med minst ett dussintal jättegrytor. Var?

Thure
OI001728.JPG
OI001727.JPG
 
Jag var och tittade på jättegrytorna i Kolartorp i Haninge för minst 15 år sedan. Minns inte om det såg ut så där, men jag gissar på att det är där vi är.
 
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.
Då tar vi nästa ställe jag känner till som har jättegrytor, dessutom i ett naturreservat. Strax innan Håltäppan på Gålö, på väg mot Skälåker finns det grytor. Fast troligen är det fel eftersom Gålö naturreservat nog inte kan kallas för litet.
 
Det är riktigt att det är i skärgården men det är i en annan skärgårdskommun än Haninge. Det finns vägförbindelse men man behöver gå ett par kilometer från bilparkering för att komma till naturreservatet och jättegrytorna.

Thure
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!
Senast ändrad:
Har inte varit i Korshamn ännu, men blev nyfiken när jag läste om det. Så får nog planera in ett besök framöver.

Var är jag nu? Eller kanske snarare, vart är jag troligen på väg?
hereiam.jpg
 
Spånar lite:
Ser nästan parkliknande ut med stora trän påkostade gatlyktor och smal väg. Gissar att det är ett gammalt koloniområde eller sommarstugeområde med relativt stora tomter. Schweitzerdalen vid Dalarö kanske.

Thure
 
Ja, det är ett gammalt fritidshusområde längs gatan vi ser. Men området har äldre anor än vad som kan tillskrivas just fritidsboende. Den fina asfaltsvägen och gatlyktorna tillkom i samband med att fiber drogs in för några år sedan. (Detta är min gissning dock som jag inte hittar belägg för).

Till skillnad från Dalarö så har annan verksamhet än fiske, av naturliga skäl, varit huvudverksamhet här.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.