Gissa position Stockholms län

Med tanke på min förra bildgåta så hade det ju varit lite roligt om det varit Gammeldammen nu. Men det är det inte. Det är inte ens Sörmlandsleden jag står på utan en helt annan namgiven led som på vissa vis kan sägas vara Sörmlandsleden motsats.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Lillströmsträsk är rätt. Ligger vid KUSTleden som kan sägas vara sörmLANDsledens motsats. Vissvassen kan spåras tillbaka till stenåldern.

Har du någon bildgåta att bjuda på Lars H?
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
En bild från 3 maj i år. Var?
 

Bilagor

  • 15ED6D0C-3C48-4D3A-9EC7-9421B099E97B.jpg
    15ED6D0C-3C48-4D3A-9EC7-9421B099E97B.jpg
    82 KB · Visningar: 199
Kul att det var vid Fysingen.

Jag minns att min far visat mig backsippor där nån gång när jag var barn. Vi bodde några år i personalbostad vid Löwenströmska sjukhuset kring 1960. Kanske var det lite senare vi såg backsipporna typ slutet av 60-talet.

På bilden nedan startar vi en kajakpaddling. Var?

Thure
 

Bilagor

  • tP1020366.jpg
    tP1020366.jpg
    55 KB · Visningar: 200
När min nu vuxna dotter gick i femte klass så körde jag henne dit för en klassresa på en större segelbåt.
Tyresö Trinntorp brygga.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.