Gissa position Stockholms län

Den enda Vädersjön jag hittar på kartan ligger väster om Tungelsta, men den är det inte.Den är både större än min sjö, och längre bort än Thures gissning.

Jag gissar att tusentals människor passerar min sjö varje år, då de går på leden som är alldeles intill. Fast kanske har de fullt upp med att balansera på spångarna och denna trappa istället för att njuta av vyn? Första bilden är tagen i princip vid toppen av trappan.
 

Bilagor

  • 56.jpg
    56.jpg
    187.4 KB · Visningar: 243
Nej, det är inte Roslagsleden vi befinner oss på. Däremot en annan känd led.

Går man ned för trappan och fortsätter ca 200 meter kommer vi till en plats som nog hade hade tagits på första gissningen om jag hade lagt upp bild på den.
 
Gammeldammen ligger på rätt led så du närmade dig rejält. Och jag passerade faktiskt Gammeldammen för bara någon vecka sedan.
Men då passerade jag inte sjön som jag nu söker. Precis som jag inte passerade Gammeldammen när jag tidigare i veckan gick förbi sjön i denna bildgåta.
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Årsjötjärnen är rätt.

Och att jag inte passerade både Årsjötjärnen och Gammeldammen samma dag beror endast på mina vägval. I ena fallet kom jag norrifrån och vek av mot väster direkt efter Gammeldammen och i andra fallet kom jag söderifrån och vek av mot väster vid Årsjöns grillplats.

Din tur Ringblom.
 
Det är ju ändå Midsommar, så jag slänger in en till bildgåta på små vattenhål jag passerat. Vid vilket litet vatten står jag nu?
 

Bilagor

  • 1.jpg
    1.jpg
    126.5 KB · Visningar: 183

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips