Gissa position Stockholms län

Stämmer det är Flaten. Såg inte ditt svar Karl-Johan det hamnade på sidan innan när Ringblom gissade på Sandasjön. Har du en bild?

Thure
 
Här är en bild att gissa på
 

Bilagor

  • IMG_20200424_165659.jpg
    IMG_20200424_165659.jpg
    96.8 KB · Visningar: 190
Cykelstig i Nackareservatet kanske. Påminner om den stig som går strax öster om John Bauer dvs typ 500 m öster om Brotorp.

Thure
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Bra där, ger rätt på den. blå led, fotat typ 200m ost nordost från ulvsjön, lite speciell formation just här, som syns i bild
 
Tack Karl-Johan då vet jag troligen var bilden är tagen strax söder om 5 km rundan väster och söder om Hellasgården.

Var är vi nu? Möjligen har bilden varit med tidigare jag minns inte, den är tagen i februari 2019.

Thure
 

Bilagor

  • OI000023.jpg
    OI000023.jpg
    34.7 KB · Visningar: 198
Nästan rätt Ringblom. Titta på t ex kartsök och ortnamn på Lantmäteriet med ortofotoinställningen så kan du identifiera bron bättre.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips