Gissa position Stockholms län

Kanske dags för ledtråd #3115.

Vi befinner oss i stort sett inom Stockholms tullar. Däremot är fonden utanför tullarna.

Thure
 
Får inte ihop mina minnesbilder av stockholms bebyggelse längs vattenlinjen och din bild men kanske är ni på Kungsholmen mellan Fredhäll och Marieberg och fotar mot Essingeöarna?
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Långholmen är rätt svar. Bilden tagen vid västra udden. Tror att Långholmen är den näst minst bebyggda ön med vägförbindelser i Stockholms kommun. Kastellholmen har rätt lite bebyggelse. Riddarholmen har mkt bebyggelse men ingen boende?

Thure
 
Det var svårare än man kunde tro att hitta rätt där Thure. Särskilt med tanke på hur det hela tiden byggs om och till i Stockholm skylinen ändras hela tiden.

Det här huset har dock funnits ett tag. Bilden är lånad från Google maps, även om jag har besökt platsen. Var är vi?
 

Bilagor

  • Jakobsbe.jpg
    Jakobsbe.jpg
    28.7 KB · Visningar: 178

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips