Gissa position Stockholms län

Lördagen bjöd på underbart väder så det fick bli 10km skön promenad i solen.

Vad heter vattnet som föder denna lilla bäck? Vattnet kan skymtas på andra sidan bron.
 

Bilagor

  • 1.jpg
    1.jpg
    263.5 KB · Visningar: 264
Spånar lite.

Ser ut som man försökt sänka sjöns vattenyta genom att spränga och fördjupa bäckavrinningen. Inte så mkt snö som på norra Södertörn just nu.

Troligen en vandringsled som passerar på träbron. Jag känner inte igen platsen. Skulle det kunna vara Drängsjön vid Åkersberga?

Thure
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Håller med om att stenklipporna kan påminna om Årsjön. Det här är dock ett mycket mindre vatten. Faktiskt är det i princip hela som syns på bilden.
 
Nej, varken avstånd eller riktning stämmer Thure :)

Precis i anslutning till platsen finns denna konstruktion. Den är säkert byggd av alla de ungdomar som flitigt besöker de små stugorna i området.
 

Bilagor

  • 3.jpg
    3.jpg
    282.9 KB · Visningar: 224
Ramsjön blir min nästa gissning.

Lär finnas en del scoutstugor i närheten i varje fall söder om Lycksjön har jag förstått.

Thure
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.