Gissa position Stockholms län

Trafiken med reguljära sommarbåtar på sundet går till platser som har viss anknytning till vårt statsskick och det finns en legend angående ön med husen i bild #2756 som också är knuten till en politisk ledare.

Thure
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Är det Kungshatt du menar med ön? Och är du då i Sätraskogens naturreservat? Har inte varit där själv så jag känner inte igen mig.
 
Är på väg upp mot Nord-Norge så kommer inte kunna lägga in någon bild på några veckor. Fritt fram för er andra att lägga in en bildgåta med andra ord.
 
Tillbaka efter några sköna veckor på resande fot.

Var hittar vi denna lilla rastplats precis vid vattenbrynet?
 

Bilagor

  • Uts.jpg
    Uts.jpg
    195.9 KB · Visningar: 225
Kan nog stämma på flera naturreservat att de gränsar mot ett par andra.

Börjar med att föreslå Lissmasjöns naturreservat vid Lissmasjön.

Thure
 
Ingen dum gissning, men rastplatsens vatten är bräckt och inte sött.Men du har rätt i att vi befinner oss söder om tullarna.

Naturreservatet nyttjas också flitigt av personer med en strävan uppåt så att säga.
 
Tolkar strävan uppåt som att det finns ett klätterberg i reservatet.

Då skulle det kunna vara badviken i Klövbergets naturreservat vid Kalvfjärden och Tyresöhalvön.

Thure
 
Ditt resonemang är rätt, men Klövberget har ingen gräns mot något annat naturreservat vad jag kan se.

I naturreservatet jag söker finns också en koppling till en serietidningshjälte i trikå, eller snarare hans boning.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips