Gissa position Stockholms län

Inte en susning om var ni är, men aktiviteten ser ut att vara Hitta Ut. Dvs dagens inkarnation av det klassiska konceptet "trimorientering".
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Precis Per. Numera är benämningen Naturpasset. Inte Sandasjön men en vettig gissning. Även denna sjö passeras av kraftledningen som syns på senaste bilden.

Thure
 
Å f-n. "Hitta ut" verkar vara en Uppsalaföreteelse. I resten av Sverige verkar det ju heta naturpasset. Så har man lärt sig något idag också.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Klart jag har. Var?
 

Bilagor

  • 12345.jpg
    12345.jpg
    150.3 KB · Visningar: 222
Naturpasset och Hitta ut är två olika saker, men liknande.

Hitta ut, en gratis annons/kommun-finansierad karta som ofta delas ut till alla hushållen. Kontroller i närmiljön, finns som app, och släpper nya kontroller ibland med lite mellanrum i tid. Finns på mer än 50 orter i Sverige, liknande är "stolpjakten".

Naturpasset, en karta man köper med fasta kontroller för ca ett halvår. ofta över skogsområde, som vanlig orientering, men kan finnas för cykel eller kanot också t ex. Kostar nog under en 100-lapp men man kan vinna priser också. Finns nog ca 400 olika i Sverige (som gamla trim-orienteringen kan man säga).

Det finns fler varianter av frilufts och friskvårds arrangemang, som motionsorientering och kanske även "veckans bana" på en del orter.

https://www.orientering.se
 
Å f-n. "Hitta ut" verkar vara en Uppsalaföreteelse. I resten av Sverige verkar det ju heta naturpasset. Så har man lärt sig något idag också.

Närå. Hitta ut finns i många städer. Det och Naturpasset är olika grejer, även om orienteringsklubbarna ligger bakom båda. För Naturpasset får man köpa karta för olika delområden. Hitta ut är gratis och mer inriktat på stad även om det också finns skogskontroller.

https://www.orientering.se/provapaaktiviteter/hittaut/
http://www.naturpasset.se/
 
Drar till med en gissning på Pers bild #2575 såhär innan läggdags. Ser ut som lotsutkiken eller liknande.

Understen?
Kan tänka mig att det förr i världen var fotoförbud på såna ställen. Understen var det landstigningsförbud på när vi paddlade över via Märket 1992.

Thure
 
Det blev nog för lätt med denna direkt efter den förra. Men mitt förråd över bilder från Stockholms län begränsar sig i stort sett till Stockholms län norr om 60N. Visst är det Understen. Landstigningsförbud är det fortfarande så vitt jag vet. Brukar inte åka så nära så det går att läsa skylten vad gäller övriga förbud.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.