Gissa position Stockholms län

Helt rätt!
Hade ont om bilder och då jag bor vid Kolardammarna så gick jag ner och knäppte en bild :)
Vi befinner oss i Alby naturreservat. Sörmlandsleden går över den vänstra bron och viker sen ner mot Ahlstorp, Alby, Nyfors och sedan ut i Tyresta.

Hann ej gå in och svara på denna.. såg den just.... Bor Ringblom möjligen på bagarsvängen eller kringelkroken... Min vovves favoritkisställe och hoods. Ska nog börja följa denna tråd lite tätare..
 
Ursäkta sent svar. Hemresa från fjällen gjorde att svaret blev försenat.
Visst är det vattentornet vid Näset på Lidingö - underifrån...

Skånska Vattentornssällskapet är en mycket trevlig sida att besöka. Hade faktiskt glömt bort den...

Mvh Stefan
 
Dags för en ny bild ...... var är vi ?
 

Bilagor

  • IMG_1199.jpg
    IMG_1199.jpg
    38.9 KB · Visningar: 248
Beatelund vid Baggensfjärden är helt rätt. Med tanke på Nackamasterna var jag ganska säker på att det skulle gå rätt fort att hitta rätt ställe. Vem laddar upp nästa bild ?
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.
Nej det är inte

Albysjön och inte heller i någon till Tyresö angränsande kommun. Gissa på ni jag hoppas det skall vara lite knepigt.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips