Gissa position Stockholms län

1000008826.jpg

En annan bild från samma plats som har något mer avslöjande detaljer om platsen.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Kan det vara på ett berg nordväst om Klisätra ängar med utsikt mot Stensö och Älta på första bilden och mot värmeverket vid Flatenvägen på ledtrådsbilden.

Thure
Stämmer bra det! Finner det väldigt vackert där med ekarna nedanför berget även om kraftledningen är ett tråkigt inslag. Nästa gång om det blir min tur ska jag inte ta så geografiskt nära föregående bildgåta! Jag lämnar över till dig Thure.
 
Bra förslag men detta är en mindre sjö. Inte förbjudet att åka skridskor eller skidor på den här sjön vilket gäller för Bornsjön. Däremot får man inte paddla här.

Thure
 
Där har man suttit många gånger och tittat på utsikten när vi har vandrat slingan runt Långsjön och passerar då Årsjön. Riktigt vacker utsikt och det är standard att alltid ta en paus där.

Den här kan nog vara lite svår men vad heter naturreservatet och var finns det?
Ett sommarstugeområde omgärdas av naturreservatet.

Naturreservatet fick sitt nuvarande namn 2017. Även det gamla namnet är okej som svar.

Skärmbild (6).png
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips