Gissa position Stockholms län

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Reservatets namn liknar ön som Nackareservatet ligger på. Särskilt den ena delen av de två reservaten. Däremot ligger de inte på samma ö.eller landskap.
 
Reservatets namn liknar ön som Nackareservatet ligger på. Särskilt den ena delen av de två reservaten. Däremot ligger de inte på samma ö.eller landskap.
Törnskogens naturreservat borde det i så fall vara. Norra eller södra blir följdfrågan... Störst namnlikhet blir det för den södra delen.
 
Jag ger rätt för södra törnskogen. Bilden är från norra. Det blev lite krångligt förstå mitt inlägg 😁
Då provar jag en skärgårdsbild. Från vilken ö är bilden tagen?
20230812_202942.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips