Gissa position Stockholms län

Inte heller rätt, och dessutom åt fel håll.

Men om vi zoomar ut så kanske det blir lite klarare....
22 a.jpg
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Klara sjö lär ha varit betydligt större innan Stockholms central och sedan Klara strandsleden byggdes.

Ny sjö och ny dag nedan.

Var?

Thure

20220101_200438.jpg
 
Herrgården känns bekant, men lyckas inte placera den. Kan den ha varit med i tråden tidigare?
Men för att börja med gissningarna så kanske naturreservatet är Drevviken?
 
Denna var klurig Thure. Men efter att ha spenderat lunchen till kartstudier så har jag landat i att ni åker på Ågestasjön, herrgården är Ågesta gård samt naturreservatet är Orlången.
 
Stämmer fint Lasse. Här finns stor ridskola, fågeltorn, golfbana, konstsnöspår, flertalet vandringsleder, motionsspår och vid Magelungen naturistbad och roddbana.

Varsågod och fortsätt med ny bild.

Thure
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips