Gissa position Stockholms län

Vi är norr om Stockholms innerstad. Men längre norrut än Ulvsunda.

Några hundra meter från denna kyrka

Thure

OI001204.JPG
 
De flesta väderkvarnar ser mer eller mindre lika ut. Och får jag en träff på kvarn och miljö lika första ledtrådsbilden så ligger ingen kyrka vid vatten så nära som i din andra ledtrådsbild.

Jag slänger in en gissning på Överby kvarn, norra Sollentuna så länge.
 
Jag backar från min förra gissning. Jag tror att det är Björkby-Kyrkvikens naturreservat i Vallentuna. Kyrkan är då Vallentuna Kyrka. Kvarnen är Väsby kvarn som brann ned 2008 men en kopia byggdes och blev klar 2019.
 
Helt rätt Lasse. Fin miljö här norr om Vallentunasjön. Trevlig cykeltur runt sjön. Framför allt Skålhamravägen på västra sidan slingrig och lantlig.

Thure
 
Lite ont om bra bilder så vi får testa denna. Vad heter parken som ligger på andra sidan övergångsstället till vänster i bild?
parken1.jpg
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Rosenlundsparken heter den väl men så länge jag levt har den kallats skånegläntan. Vilket efter en koll är en del av parken 🙂
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.