Gissa position Stockholms län

Tänkte först att det är ett gränsröse men hittar inte något nära Mörtsjön.

Men på kartor finns en minnessten markerad SV om Mörtsjön. Kan det vara den?

Kartutsnittet från Fornsök.

Thure
 

Bilagor

  • minnessten.jpg
    minnessten.jpg
    39.1 KB · Visningar: 264
Nej, du är fel ute. Jag tror att dessa stenar bara har rests av vandrare som passerat. Detta är en av mina favoritplatser att äta matsäck på i Tyresta. Det är nog heller inte så ofta man passerar just här på väg till eller från Mörtsjön.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Vi parkerade 100 meter från bild ett. På väg mot bildgåtan passerade vi bild två. Efter knappt 5 km från bilen tog jag fotot i bildgåtan.
 

Bilagor

  • 1.jpg
    1.jpg
    247.4 KB · Visningar: 265
  • 2.jpg
    2.jpg
    246.1 KB · Visningar: 225
Äsch, vi avslutar den bildgåtan Inser att ett foto på lite stenar ute i skogen inte var en bra idé. Fotot är taget vid myrkanten mellan Trehörningen och Gammelmyra.
Att sitta där runt lunchtid en solig vårdag, med lite frost i vassruggen, och se solen precis ovanför trätopparna är snudd på en magisk upplevelse.
 

Bilagor

  • tyresta_karta_20111031_300 - Kopia.jpg
    tyresta_karta_20111031_300 - Kopia.jpg
    298.2 KB · Visningar: 215
Men för att hålla liv i tråden så slänger jag genast in en ny, troligen enklare, bildgåta. Var är frågan om sagt?
 

Bilagor

  • 1.jpg
    1.jpg
    177.3 KB · Visningar: 215

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips