Gissa leden

En av de mest klassiska lederna på klippan...
 

Bilagor

  • uts.jpg
    uts.jpg
    131.1 KB · Visningar: 926

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Hmm, jag får nog plocka bort mitt "garanterat" för när jag tittar på bilden igen så känner jag inte igen de där små träden på stora väggen i Ågelsjön... Jag backar, det är garanterat inte stora väggen, Ågelsjön.
 
#182
Är ju helt klart ringkallen. men mer lokalkännedom än så har jag inte.

#178
Ser väldigt mycket ut som gritstone.
Men känner inte igen leden tyvärr.. men ja, Peak District gissar jag på då, med tanke på att du precis varit där.
 
#178 är gritstone, det stämmer och det är i Peak District. Men vilken är leden?
Ledtråd: I februari 2008 gjordes en av de "one of the last great problems on gritstone" på den här klippan. Leden på bild 178 går precis mittemot denna.

Lycka till!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips