Gissa bilder i Gävleborgs län

avslLM

Avslutat
Dags för en ny bild ur skräphögen.

x102.jpg
 
Antingen är det fel på min dator, eller så finns det ingen bild. Det tredje alternativer är att du fotograferat ett stort orört snöfält.
Pär
Edit: bry dej inte om vad jag skrev för nu ser jag bilden men fattar inte hur jag raderar mitt inlägg
 
En gissning på linskäkten i Växbo. Den vid kvarndammen. Jag har haft förmånen att testa den i verkligheten och skäktat lin.

/Lennart
 
Senast ändrad:

avslLM

Avslutat
Helt rätt!

Jag tar en nytagen bild från hemmatrakterna direkt. Jag stod på en bro över vattendraget när jag fotade. Var någonstans?

x113.jpg
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
En gissning kan man ju pröva. Bäcken som rinner från Harvbyggvallen (ungefär) vid sweref 99 lat long,0:N60.429049° E17.018573°, typ. Ser ut som en liten bäverdamm, åtminstone en liten bäver;)
Calle
 

avslLM

Avslutat
Jodå, det är en bäverdamm. Listigt byggd på det mest optimala stället för att höja vattenståndet uppströms där det också ligger en bäverhydda. Men platsen ligger vid ett annat vattendrag, faktiskt ett av de större (näst efter Dalälven) som passerar i närheten av Hedesunda. Bron jag nämnde tidigare syns faktiskt i flygbilder.
 
Klurig. Har ingen riktig säker eftersom jag trodde Ålboån var "tvåa" kring Hedesunda. Jag gissar på en å lite längre bort som heter Fallån innan den byter namn till Åängsån och bron sweref 99 lat long,0:N60.512005° E17.230398°.
Calle
 

avslLM

Avslutat
Den sökta platsen ligger inom 5 km:s radie från fyrvägskorsningen (rondellen) mitt i Hedesunda. Den omtalade bron hör inte till någon bilväg.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.