Gissa bilder i Gävleborgs län

avslLM

Avstängd
Thure knäckte den. Det är Tjuvholmen som är unik i sammanhanget. Och jag tog bilden ungefär från det ställe som Thure säger.

Efter flytten av Heby kommun till Uppsala län så är det faktiskt fyra län som möts på den lilla ön.

#90 - Var står den här någonstans månne?
t090.jpg
 

avslLM

Avstängd
Det är alltså fråga om ett kraftverk under rivning, inte så värst långt från en plats där vi varit tidigare.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Var också inne på Sunnerstaholm, men även Iggesund (tror dom håller på med ombyggnad där).
Men efter ledtråden är jag rätt säker på att det är Höljebro kraftverk, vid utloppet ur sjön Marmen.
Calle
 

avslLM

Avstängd
Visst är det Höljebro. Innan rivningen började så låg det tre kraftverk på rad längs stranden inom en sträcka på några få hundra meter. Det stora gropen bakom kraftverket syns på både Terrängkartan och flygbilder.

Nästa bild tillägnar jag Thure :)

#92
t092.jpg
 
Gränsröse

och någon sorts triangel för att larma på? Lustigknopp?

Blir nyfiken på varför du tillägnar mig bilden.

Thure
 

avslLM

Avstängd
På Lustigknopp var vi i tråden för Gästrikland, och det är ingen risk att jag återanvänder platser på det sättet.

Du inser nog på vad jag menar med tillägnan när du eller någon annan kommer på vilken plats 92:an är. :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips