Garmin GPSMAP 60 CX vs CSx ?

Re: Inte mer alltså...

BJK; sa:
Det var inte stor skillnad då mellan dom :)
Utöver kompass har den också höjdmätare/barometer.

Själv tycker jag definitivt att den elektroniska kompassen är värd prisskillnaden medan höjdmätaren är ointressant. Någon annan kanske tycker tvärtom och många klarar sig utan båda funktionerna.
 
Det är inte själva höjdmätaren jag tycker är bra, utan snarare de extra funktioner (total stigning och sånt) som följer med i modellerna med höjdmätare.

Anders
 
Elektroniska kompassen och barometriska höjdmätaren drar en hel del extra ström. Det är ju dock fullt möjligt att stänga av dem när man är på långtur och "bara" köra med GPS för att vinna batteritid. Många av funktionerna kopplade till dessa sensorer är som tidigare nämnts ganska skojjiga, tex totala stigningsmätaren och "höjdtrippskurvan" :) Prisskillnaden mellan Cx och CSx är ju ganska liten så enligt mig finns ingen anledning att inte köpa CSx när man ändå lägger ut runt 4-5000kr.

mvh / Matti
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips