Gå med snöskor med taskiga höftböjare?

Tål inte att skida, eller att pulsa i djup snö, höftböjarna blir trötta och slutar fungera, sen får jag gå baklänges uppför backar… Nån som känner igen sig och kan berätta om erfarenheter av snöskor? Funkar det alls, och finns i så fall tips på lämplig modell för en lätt person som rör sig på jämförelsevis plan (skogs)mark (och snötäckt havsis)?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
I de flesta snöfören så får man lyfta fötterna högre med snöskor speciellt i djup lössnö. Undantagsvis så är det lätt att gå på skare men då fungerar även skidor. En fördel med snöskor är att man kan bära dem om man hittar ett spår att gå på som håller. Om du vill använda skidor på ett liknande sätt som snöskor kan du sätta hellånga skins på dem då slipper du halka bak men förlorar också det mesta av glidet.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
@dmitrij: Tack för vänlig omtanke. I mitt fall dock ett bekymmer som är begränsat till höftböjarna och som jag märkte av första gången i sjuårsåldern – “fabrikationsfel”, typ. Blir bättre med träning, men bara till en viss gräns (?).
Tack också till er andra för kommentarer och råd.
 
Upptäckte att man kan låna snöskor på biblioteken här, så i vinter har jag kunnat testa ett par modeller och kan rapportera att i mitt fall går det faktiskt bättre att röra sig med snöskor än med skidor – så om det finns nån annan där ute som har taskiga höftböjare, stryk inte snöskor ur hågen innan du prövat. Det är bra träning för inrefiléerna, man får ta det lugnt i början bara. Rörelsespannet annorlunda än vid skidning, vilket kan vara en fördel.
Snöskorna är, som KimE påpekade, avgjort behändigare att bära på, och det går att röra sig i terräng där det är hopplöst att skida (gott om sådan här).
Snöskorna har helt klart gjort den här vintern roligare.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.