Friluftsbutiker i Malmö/Lund med omnejd

Sitter och skall hitta en ryggsäck för vandring, och som jag förstått det så har Naturkompaniet ätit upp de flesta butikerna i området. Vad finns det egentligen för alternativ?
 
Hörnet vid stora torget i Malmö finns väl en som inte är Naturkompaniet, Friluftsland eller vad det nu heter. Jag tittade efter Norröna där för en massa år sen, de borde ju ha lite annat än de vanliga butikerna. Kanske finns fler i Köpenhamn som ursäkt för en utlandstripp?
 
I Malmö finns Friluftsvaror på Lantmannagatan (de har för övrigt en annons till höger här) de är väl en av de få oberoende butikerna nere i området där har jag handlat en del, inte supersortiment men bra basgrejor. Sen finns det väl en "Säck" borta vid Värnhemstorget och en från samma kedja nere i Västra Hamnen mot klaffbron.
 
Dom som ligger vid Värnhemstorget heter Uteboden. Säck finns inte mer.

Usport ute på Stora Bernstorp har en del uteprylar, men deras huvudgrej är mer av typen jättestor sportbutik.
 
Inget kan ersätta Säck, salig i åminnelse, men Friluftsland på Kyrkogatan (NÖ hörnet av Stortorget) brukar ha vettiga grejor. Hade ett bra urval ryggsäckar inne, i alla fall när jag kollade senast (=förra sommaren), och än mer som de kan ta hem. Många modeller av Osprey, Baltoro, TNF. Arc´teryx, Lundhags, Bergans m fl
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips