Fotogen i USA

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Hej Per,

kolla http://members.iinet.net.au/~mbuckler/fuel/index.shtml

Enligt den sidan är heter det Kerosene i USA. Dock skeptisk till att "charcoal lighter" skulle vara detsamma som fotogen (som dom uppger på ovan nämda sida). Det borde snarare vara likt tändvätska.

I dagligt tal (jag jobbar på ett oljeraffinaderi) använder vi alltid namnet kerosene om våra fotogenprodukter när vi pratar engelska.

...Johan...
 
Rätt svar? -Kerosene, vilket jag alltid sagt och blivit förstådd med. F.ö är väl fotogen och de flesta tändvätskor (T-gul m.fler) i det närmaste samma sak.

/K
 
jd; sa:
Dock skeptisk till att "charcoal lighter" skulle vara detsamma som fotogen (som dom uppger på ovan nämda sida). Det borde snarare vara likt tändvätska.

Tack för det, undrar också om fotogen som tändvätska. Normalt använder man ju annan tändvätska, ngn variant av metanol, för att få igång förgasningen av fotogenet. Även om det går att få igång köket med fotogen osar o ryker det förskräckligt.

Vi är ute efter den allra vanligaste enklaste fotogenen, som man använder i fotogen lampor, och fasar för att av misstag ha fått flygfotogen eller något explosivt.

Fotogen har fördelen att det är tämligen riskfritt att laga mat i tältets absid, eftersom det inte är explosivt.

Per
http://user.tninet.se/~ipg289h/fu99/MTB.html
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
ipg289h; sa:
Hej

Är det någon som vet vad fotogen kallas i USA, om jag förstått saken rätt står "kerosine" för flygbränsle och det vore lite väl för vårt KAP.

- Några svårigheter att få fatt på vanlig fotogen i USA?

Per
http://user.tninet.se/~ipg289h/fu99/MTB.html

Körde mitt Kap på colman fuel, som är lätt att få tag på, när jag var i Alaska. Lite mer flambenäget förstås och sotar duktigt när man förvärmer med det. Men annars fungera det hyfsat.

/m
 
Same, same, but different

[/QUOTE] Vi är ute efter den allra vanligaste enklaste fotogenen, som man använder i fotogen lampor, och fasar för att av misstag ha fått flygfotogen eller något explosivt [/QUOTE]

Flygfotogen (JET A1) är nästan exakt det samma som "vanlig" fotogen, går att kolla på bensinbolagens varudeklarationsblad om man orkar leta på deras hemsidor. Jag kör på Jet A1 i mitt Radius 21 och det fungerar utmärkt. Det finns antifrys- och antikorrosionstillsatser i soppan, påverkar inte köket men gör att glödstrumpan i en stormlykta sotar igen.

Kjell
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.