Får man göra upp eld i ex. kebnekaise området eller sarek?

Kapa träd för att elda är ju utöver att det är olagligt dessutom tämligen värdelöst eftersom färsk ved inte brinner.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
är det hela träd som ligger så får man väl egentligen inte ta dom heller... däremot grenar osv som ligger löst på marken.

Det gäller väl bara vindfällen. Nu är det kanske inte så vanligt att hela träd lägger sig av annan orsak visserligen.

Säg det till samerna som eldat råbjörk och råvide sen urminne!
Leta på Yngve Ryds bok "eld" för att lära hur.

Fantastisk bok.

Rå ved brinner ju om man har tillräcklig värme, men jag ser ju tämligen begränsad nytta med det.

Går utmärkt att elda råved, med vissa undantag. Råtall går inte alls, däremot vide eldas ofta rått och kan till och med tändas rått utan tändved eller näver. Rågran brinner men ganska dåligt. Råbjörk räknas nog som fin ved med lång glödtid.
 
Det gäller väl bara vindfällen. Nu är det kanske inte så vanligt att hela träd lägger sig av annan orsak visserligen.

klipp...

jag vet inte, men jag tolkar det där med vindfällen som ett förtydligande att man inte får ta dom heller. Jag har aldrig läst någonstans att man får ta träd som ligger ner över huvud taget.
 
Hur menar du? Jag har eldat färsk björk i fjällen massor av gånger. Färsk tall brinner inte men i björk så kokar vattnet bort i ändarna och sen brinner det hur bra som helst. Du får läsa Yngve Ryds bok som tipsades om tidigare.

Rå ved brinner ju om man har tillräcklig värme, men jag ser ju tämligen begränsad nytta med det.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips