Eftermontering av Åsnes stughudar

Hej,

Jag har ett par turskidor Åsnes Nansen Expedition (idag Comabat modellen), jag skrev till Åsnes och frågade om de kunde eftermontera deras sk Fellelås, svaret jag fick var att de inte gjorde det.

Vet du någon som kan göra det ?

Skulle vilja ha den typen av konstruktion för stighudar.

/Anders
 
Sök...

Jag har tidigare här på Utsidan läst i något forum hur en medl själv fixade sina skidor.
Det var bilder och beskrivning... Hittar inte det nu men sök... :)
 
Har sett ...

Jag har tidigare här på Utsidan läst i något forum hur en medl själv fixade sina skidor.
Det var bilder och beskrivning... Hittar inte det nu men sök... :)

Jo jag har kollat på den, det som skiljde medlemmens lösning och Åsnes lösning är att Aåsnes lösning gör att du hakar IN i skidan, medlemmens lösning påminde en hel del bortsett från att den spåänndes fast i främre delen av skinnet, inget som alltså hakade i/fast ...
Intressant lösning men inte riktigt vad jag var ute efter.
 
OK men...

jag har för mig jag sett någon som kopierat Åsens teknik, det var bilder på hur han gjort hålen i skidan osv...
Minns att jag tänkte att detta med hålen måste ju försvaga skidan...

Men, gubben är gamal och minnet därefter :)
 
Hej!
I tråden Kort-hudar, bra eller dåligt? har Strykarräven som han heter på Utsidan gjort egna stighudar som han "trycker fast" på liknande sätt som Åsnes egna korta stighudar, och inte som bland annat jag har gjort, korta stighudar som man spänner fast med en rem längst fram.

Ett imponerande jobb av Strykarräven och som dessutom låter oss andra ta del av sitt projekt !

Men om man som jag inte vill göra någon åverkan på sina skidor så är nog den andra varianten med rem det som gäller.

Tomas
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
avslutad210712 de fellene du linket til er nok brukbare, men de har et vesentlig problem. Nemlig at festereima som holder fronten på fellene på plass slites av. Det går utrolig fort dersom du har isskare. Da er de bedre de fellene som har feste foran men som har bare en glatt plaststykke bakover til midten der selve fellene er festet i den glatte fronten. Jeg tror det var montana sine, men også denne gubben er gammel...:)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips