Dun eller konstfiber vid paddling

är något som jag länge funderat på, men nu börjar det bli aktuellt. Jag har kollat på "utrustning" men det är mest vandrare på dom trådarna som värdesätter volym och vikt.
Jag tänker lägga min dunsäck ( caravan skvader) på hyllan, efter 35 år har den gjort sitt.
Det skulle vara intressant att höra från er som har erfarenhet av båda typer.
Själv är jag väldigt nyfiken på att testa en konstfibersäck, är jag rätt ute med mina tankar. Eller?

MVH Glenn
 
Konstfiber går lätt att torka i fält, dun gör det inte. Dessutom värmer konstfiber även sen den blivit fuktig till skillnad från dun som klumpar ihop sig. Det är ju ingen slump att försvaret har syntetsäckar och deras kan verkligen rekommenderas, jag har aldrig sovit så skönt som sen jag fick min uppsättning av den. Det är Carinthia som tillverkar den säcken, som egentligen är två säckar. Sommarsäcken +- 0 grader, vintersäcken - 17 grader och båda i varandra - 40 grader.
 
Har haft dun i både jacka och sovsäck men kör hellre syntet nu. Det har kommit så bra fibrer som är betydligt lättare att sköta än dun och fungerar lika bra.

För oss som såg rapporterna på TV om hur de plockar dun från levande fågel så är det också ett skäl att undvika dun. Alla fabrikat svär sig fria tills de fått besök av Janne J & Co...
 
Senast ändrad:
Frågan är vad du ska använda säcken till; om det är i pricip bara paddling, som kan vara en ganska våt aktivitet, så kan ju fiber vara et bra alternativ, men ska du även använda den till tex vandring eller skidturer så kanske dun är ett bättre val. Även fast det finns fibersäckar numer som är både små, lätta och varma så har trots allt dunsäcken generellt sätt bättre värmeisolering per vikt/volym. Så länge det är torrt alltså. Även fjällvandring kan ju bli blött, väldigt blött till och med.

Själv har jag dun även när jag paddlar, främst för att jag fullkomligt älskar min dunsäck. Att den skall packas i en vattentät säck är en självklarhet och därmed har jag aldrig haft problem med en blöt eller fuktig säck. Därmed inte sagt att jag inte sneglar lite på den säck jag köpte till min grabb nyligen, en Marmot syntetsäck som är närapå lika liten&varm som motsvarande dunsäck, fast billigare.

Det här blev man ju inte klokare av...

/Måns
 
Dun såklart!

Bytte ut mina syntet sovsäckar mot dun för ett par år sedan! Ser bara fördelar, varmare till samma vikt, tar mindre plats å är mkt skönare!
Jo jag paddlar men det finns fina vattentäta påsar med rullförslutning å packutrymmen i min kajak är i alla fall helt torra, så det så ;)
Ps funderar just nu på att köpa en lätt fin dunjacka från WM att ha när det blir lite småkyligt vid fikarasterna!

/Janne
 
När det gäller sovsäckar så är det inte bara fukt utifrån utan det man svettas ur sig under en natt. Under en fjälltur på vintern så är det kallt och låg luftfuktighet. Då räcker det att vända ut och in på säcken under frukosten så är den avfuktad. De möjligheterna finns inte under paddling där den relativa fuktigheten är helt annorlunda. Att pressa ihop en fuktig dunsäck i en tät packpåse låter inte bra för mig. Det är inte bra för en syntetsäck heller men den torkar snabbare och den är klart lättare att tvätta när man kommer hem. Dessutom värmer synteten "mindre dåligt" än dun i fuktigt skick ;-)

Paddling - syntetsäck
Mount Everest - dunsäck
Nattfrost - rattmuff på ;-)
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Jag vänder säcken utochin och vädrar efter natten under frukosten; om det regnar så får det ske inne i tältet som ju går att ventilera hyggligt även om det regnar. Jag har aldrig varit med om att en dunsovsäck blivit så fuktig under natten att detta inte funkar.
Sov i en snöbivack en gång och då var ALLT rejält blött inklusive sovsäck, men under paddling är det ganska sälsynt natthärbärge

/Måns
 
Dun kräver ju lite mer av sin användare, de ska tvättas och framför allt torkas ordentligt (gärna en sväng i tumlaren före och efter turerna). Dun håller förbaskat länge med lite skötsel.
Syntet mår inte bra av att tvättas, fibermattan förstörs efter för många tvättar. Men under sin lite kortare livstid kräver den heller inte så mycket skötsel.

Kan man jämföra med att välja mellan entusiastbil och bruksbil kanske?
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.