Den ultimata lådan;)

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
kan ingen tala om för Robinson-Björn att han inte är på vattnet?

Siven, blir det nästa projekt för dig, vinna SKM i den här?
 
Och Stimas hemsida verkar vara avstängd, och kajaken borttagen ur de kataloger som tidigare haft den.

Kanske inte var en så lysande kajak ändå:)
 
På land

Flyter den överhuvudtaget eller måste man vara lika stark som Magnus Samuelsson för att flytta den till vattnet ?

Per
 
Hjäääällllpppp
Vilken hemsk sak.

Och med motor är det inte längre kajak, utan då blir det båt. Men i båda lägena är det fartyg.
Så det vore nog mer korrekt att kalla hemskheten fartyg än båt eller kajak.

"Utr med minsta typen av stödpontoner 2*30 liter"
Minsta i deras sortiment eller minsta relativt vad?

"dubbel styrning"
Skädda och roder, eller paddelteknik och roder, eller vridbar motor och roder?

För fiske, sjöfågeljakt och hasselbladsfotografer kan den säkert vara bra, men knppast för den som paddlar hbb. Men det är mina funderingar utifrån annonsens information.
 
En annan sak. Låda?

Jag har hört tävlingspaddlare kalla kajaker för "Låda", men senaste veckorna har jag även sett havskajaker benämnas låda här på forumet. Är det ett nytt uttryck i långfärdssammanhang eller bara något jag missat?

Jag uppfattar "Låda" mer som en benämning från personer som inte känner något för kajaken eller paddlningen som upplevelse, utan bara som det tävlingsredskap som råkar användas i den sport de valt.
 
Lådor

Låda används för åtminstone segelkanoter, havskajaker, forskajaker och slätvattenkajaker för bantävlingar sedan ganska många år tillbaka åtminstone 25.

Thure
 
Tävlingskajaker känner jag till sedan gammalt, men att havskajaker benämns låda såg jag som sagt först för några veckor sedan.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips