Den ultimata lådan;)

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
kan ingen tala om för Robinson-Björn att han inte är på vattnet?

Siven, blir det nästa projekt för dig, vinna SKM i den här?
 

Almgren

Avslutat
Och Stimas hemsida verkar vara avstängd, och kajaken borttagen ur de kataloger som tidigare haft den.

Kanske inte var en så lysande kajak ändå:)
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
På land

Flyter den överhuvudtaget eller måste man vara lika stark som Magnus Samuelsson för att flytta den till vattnet ?

Per
 
Hjäääällllpppp
Vilken hemsk sak.

Och med motor är det inte längre kajak, utan då blir det båt. Men i båda lägena är det fartyg.
Så det vore nog mer korrekt att kalla hemskheten fartyg än båt eller kajak.

"Utr med minsta typen av stödpontoner 2*30 liter"
Minsta i deras sortiment eller minsta relativt vad?

"dubbel styrning"
Skädda och roder, eller paddelteknik och roder, eller vridbar motor och roder?

För fiske, sjöfågeljakt och hasselbladsfotografer kan den säkert vara bra, men knppast för den som paddlar hbb. Men det är mina funderingar utifrån annonsens information.
 
En annan sak. Låda?

Jag har hört tävlingspaddlare kalla kajaker för "Låda", men senaste veckorna har jag även sett havskajaker benämnas låda här på forumet. Är det ett nytt uttryck i långfärdssammanhang eller bara något jag missat?

Jag uppfattar "Låda" mer som en benämning från personer som inte känner något för kajaken eller paddlningen som upplevelse, utan bara som det tävlingsredskap som råkar användas i den sport de valt.
 
Lådor

Låda används för åtminstone segelkanoter, havskajaker, forskajaker och slätvattenkajaker för bantävlingar sedan ganska många år tillbaka åtminstone 25.

Thure
 
Tävlingskajaker känner jag till sedan gammalt, men att havskajaker benämns låda såg jag som sagt först för några veckor sedan.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.