Cykelköp

Hejsan.
jag tänkte köpa en ny cykel inom några dagar och undrar över vilken som är mest prisvärd?
Merida sport 300 D
Merida UMF Hardy 4
Garry Fisher
TREK
Crecent
Behöver få hjälp så fort som möjligt..
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Vilken budget har du?

Läs gamla trådar här så får du användbara tips. Satsa på en bra ram som passar din kropp är ett återkommande råd. Provcykla. Vad är viktigt för dig? Skall du tävla?

Thure
 
Hejsan

Min budget ligger på max 8000:- just för tillfället.

Jo det med ramen vet jag. hade jätte problem med att hitta en som var bra när jag köpte min gammla cykel,

Det som är viktigt är att den ska tåla påfrestningarna av små hopp. åka längs kustens olika berg och vägar och så. kommer vara mycket i skogen mestadels och cykla så bra växlar behövs också. XT helst.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Det finns garanterat bra cyklar för under 8000:-. Det finns nästan alltid någon nedsatt. Har en kompis som köpte en Bianchi för 8000 istället för 11.
 
merida sport 300-d har visserligen XT bak. kan kanske ta från min gamla och sätta fram. då har jag xt på hela cykeln
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.