Cykel på tåg/flygplan

Vad kostar det att ta med cykeln på tåg respektive flyg (inom Sverige)? Är det ens tillåtet på alla flyg-/tågbolag?

Erfarenheter? Skriv gärna om hur det brukar gå till och om det fungerar bra!?

Ha de gött!
/Alexander
 
30 euro LTU (tyskt)
samma sak på Finnair.

o 300 kr tror jag SAS tar. Så det verkar alltid ligga därikring. Däremot lär Brittish Airways vara gratis faktiskt. fast då kostar väl biljetten desto mer o andra sidan.

packetera alltid cykeln i en låda –*en sådan kan du få gratis från en cykelhandlare i de flesta länder. Hade inga problem Kapstaden –*Stockholm. Finnair glömde faktiskt ta betalt. =)
 
"Öresundståget" som går mellan Köpenhamn och Kalmar har en vagn där man kan ta med cykel. Utöver egen platsbiljett krävs en barnbiljett för cykeln. Liksom på vissa regionaltåg där cykel är tillåtet, kör man på cykeln och packningen kan sitta kvar. En varning bara, ibland är tåget fullt och då kommer man kanske inte med, trots att man har reserverat plats!

På SJ kan du få med cykeln om du demonterar den och får ner den i en liten liten väska....
 
På SJ kan du få med cykeln om du demonterar den och får ner den i en liten liten väska....[/QUOTE]

Det går även att ta av hjulen packa in allt i sopsäckar och ev. sätta på lite wellpapp runt utsatta ställen (bakväxel och vevparti). Jag har gjort det en gång men det var definitivt inte smidigt. Men har man inget alternativ är det en bra lösning om man ska cykla ifrån destinationen och då inte kan ta med sig väskan.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Att det är problem med att få med långfärdscyklar på tåg och flyg har tyska HPVelotechnik märkt som tillverkar liggcyklar.

Man har idag en hopfällbar touring trike (trehjuling):

http://www.hpvelotechnik.com/produkte/scorpionfx/index_e.html

Man är på gång (2008) med en hopfällbar tvåhjuling:

http://www.hpvelotechnik.com/produkte/ghp/index_e.html

Längst ned på den sidan.

Om man har tänkt köpa ny cykel, kan tänka sig en liggcykel och står ut med ett högt pris så kan deras cyklar underlätta att få med sig cykeln på tåg och flyg.

Jag har beställt en broschyr på GrassHopper fx som den hopfällbara tvåhjulingen kommer att heta och den var på första bilden fotograferad framför ett tåg.

Sommaren 2007 tog jag med cykeln på Veolia Transports Norrlandståg. Den kunde bara skickas som gods och det blev dyrare att frakta cykeln än mig själv.
 
Finns en del

metoder. Det finns t ex cykeltransportväskor bland annat har /har Biltema /har haft /en billig i tyg.

Hårda transportväskor funkar med racer eller MTB men en toruringcykel har ofta längre ram vilket kan ställa till problem.

Men det finns ramar med kopplingar som gör att ramen kan tas isär. Se http://www.thorncycles.co.uk/ravennomad.html S&S coupling

Birdy är ett bra alternativ om man ofta vill ha cykeln med sig på tåg eller flyg. http://www.pdeleuw.de/fahrrad/birdye.html

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips