Bulor i botten på plastkajak

Hej vänner,
Har två bulor i botten på min Capella stora som handflatan. Är det något jag bör oroa mig för eller kan jag åtgärda detta? Jag funderade på om jag skulle använda en värmepistol och försiktigt trycka ut dom!?
 
Plastkajaker som blir bukliga brukar ofta återfå sin form efter ett tag. Om inte buklorna försvinner av sig själv så kan man försiktigt värma kajaken och trycka ut buklan. Var försiktig med värmen och lycka till.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
digge; sa:
Jag funderade på om jag skulle använda en värmepistol och försiktigt trycka ut dom!?

Nej, ta inte värmepistolen. Det kan lätt bli för mycket värme.

Mitt grundtips är att strunta i bulorna, de har sannolikt ingen praktisk betydelse. Som föregående inlägg skrev, är det dessutom möjligt att de rätar ut sig av sig själva.

Vill du absolut räta ut dem, lägg kajaken på något hårt underlag (så du har något att pressa mot) och värm försiktigt med hett vatten. Spänn ut bucklorna och låt dem vara i spänn tills plasten åter svalnat.

hälsningar
Jens
 
kajak

nej.absolut inte värme. lägg bara kajaken upp och ner i ett par dar så ordnar dig sig jag hadde samma problem. det fugerade for mig. lycka till
 
Det beror på var buklan sitter. I mitten på kajaken så ger buklora ofta med sej, men ute i ändorna där plasten är hårdare så kan värme behövas. Det kan fungera med en vanlig hårfön.
 
Re: kajak

inse; sa:
nej.absolut inte värme. lägg bara kajaken upp och ner i ett par dar så ordnar dig sig jag hadde samma problem. det fugerade for mig. lycka till

Låter som ett bra råd, det ska jag följa.
Tusen tack.
Hälsn
Ingemar
 
Hej... Ingemar,Digge, Tholin är för mig.. väldigt bekant... är du bekant med mig.. så hör gärna av dig, skultuna på 70- talet-..länge sedan ..
Carina.lindblad11@bredband.net
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips