Bra Cykel!

Sett på "papperet" så verkar den vara dyr till ordinariepris med den utrustningen. Det viktigaste är dock hur du upplever cykeln och att ramen passar dig.
 
Re: Vad väger den?

niking; sa:
Har du vägt den? Vad visar i så fall vågen?

/niklas

Gissar att den väger för mycket.. stödet sitt ju kvar på kojen =D

Men ärligt!
Vad finns det för "hybrider" under 10.000 som duger, och har 28 tum?! Någon??
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Vill man ha möjlighet till riktigt breda däck (som cykeln ovan verkar vara utrustad med) så känner jag inte till någon.

Däremot finns det hyfsat kompetenta cyklar för runt 5-6kkr med 700x28c, genomgående tiagra, vikt runt 11 kg.

Men som sagt, passar inte ramen så spelar det mindre roll!
 
Breda däck finns...

fredl; sa:
Vill man ha möjlighet till riktigt breda däck (som cykeln ovan verkar vara utrustad med) så känner jag inte till någon.

Däremot finns det hyfsat kompetenta cyklar för runt 5-6kkr med 700x28c, genomgående tiagra, vikt runt 11 kg.

Men som sagt, passar inte ramen så spelar det mindre roll!

...på MTB med stora hjul. Av någon outgrundlig anledning kallas deras hjulstorlek för 29 tum, fast det är precis samma diameter på fälgen (622mm/700) som på hybrider (där hjulen kallas för 28 tum). MTB brukar ju kunna vara relativt lätta jämfört med "nakna" hybrider i samma prisklass.

/Niklas
 
fredl; sa:
Däremot finns det hyfsat kompetenta cyklar för runt 5-6kkr med 700x28c, genomgående tiagra, vikt runt 11 kg.

Kan man få några exempel. Letar en hybrid i den prisklassen + någon 1000-lapp kanske. Har kollat på Nishikis hybrider, t.ex. 501, 422 och Pro SL.
Vill ha en cykel för långcykling med packning och träning och skulle då helst vilja kunna byta hjul till smalare vid träning och till jobbet eller till kraftigare när jag ska lasta. Omöjlig kombination eller?
 
De hybrider jag har sett i "lägre" prisklasser har haft 700x25 el 28. På en Crescent Logic jag kollade på gick det att sätta på 700x32c iallafall.

Däremot är nästan alla hybrider med alu-ram i handeln vilket kanske är suboptimalt om du ska ha den till långcykling.
 
Finns det hybrider som har racer "kransar"? Har tittat runt lite men ite hittat något.. Gissar att man kan byta till hhögre drev själv?! Men hur mycket jobb blir det och hur mycket måste bytas då?
 
Det ena men inte båda

XmadiceX; sa:
Finns det hybrider som har racer "kransar"? Har tittat runt lite men ite hittat något.. Gissar att man kan byta till hhögre drev själv?! Men hur mycket jobb blir det och hur mycket måste bytas då?

Jag vet inte riktigt om jag förstår vad du menar, men om du med "kransar" menra kassett så går det lätt och enkelt att byta den befintliga till en racerkassett.
En HG70 (105-nivå) kostar 355:- hos
http://www.cyclecomponents.com
Du behöver oxå en kassettavdragare och ett mothåll(en kedjepiska). Men om du köper kassetten av en cykelhandlare så brukar de byta utan kostnad.

Men om du med "hhögre drev" menar (fram)dreven på vevpartiet så är det mer komplicerat.
I teorin går de oftast att byta (de kan vara fastnitade) men bultcirkeldiametern(BCD) är mindre för MTB-drev än för racer-drev.
Du kan alltså få problem att hitta drev som passar på ditt nuvarande (MTB)vevparti.
Och även om du får tag på passande drev (eller byter till ett racervevparti) så är det inte säkert att det passar på din nuvarande ram.
Om ramen är gjord för drev med en maxstorlek på 46 tänder kan det alltså bli problem att få dit racerdrev på 53 tänder.

Alltså byta kassett går problemfritt (såvitt jag vet) men att byta till större drev kanske inte går.


/Håkan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips