Bestiga Mt Blanc

Jaa du Sebbe.. Den närmaste tiden kommer väl ägnas åt att terrorisera dig ;) Skämt å sido, jag har en resa planerad till Elbrus i slutet av Juli, början av Augusti. Sen efter det är tanken att köra Aconcagua till årsskiftet men det beror ju lite på pengar också.
 
Aha Okeey aa tracka mig bara du :) !
Mm har varit inne på din hemsida
och läst på ! ( fin sida )
När blir det everest ? Ska du
gå dit då eller ? Haha

Hade bra / sebbe
 
sebbe_Huss; sa:
När blir det everest ? Ska du
gå dit då eller ? Haha

Varför skulle jag vara så dum så jag går? Har du inte hört talas om den däringa uppfinningen som populärt går under namnet flygplan? ;)

Everest ligger så långt borta just nu att det inte behöver nämnas. Har massor av berg att bestiga innan och saker att lära mig. Enda positiva är att morsan lovat betala hälften när det väl är dags...
 
Re: Re: Andreas Blomquist !

AndreasBlomquist; sa:
borde väl inte banga att själv cykla ner till Mt. Blanc och klättra upp?

Jag och tre kompisar ska faktiskt göra det i sommar, vi är ju dock flera, men det hindrar det inte från att bli ett riktigt fint äventyr!
 
Re: Re: Re: Andreas Blomquist !

Räv Rävsson; sa:
AndreasBlomquist; sa:
borde väl inte banga att själv cykla ner till Mt. Blanc och klättra upp?

Jag och tre kompisar ska faktiskt göra det i sommar, vi är ju dock flera, men det hindrar det inte från att bli ett riktigt fint äventyr!

Har också det som plan med några kompisar, dock blir det nog nästa sommar beroende på en del olika faktorer. Orkar nog bara cyckla ena vägen, hinner nog ändå inte mer, plus att tillbaka vägen aldrig blir lika kul, det blir mer som en transportsträcka bara.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips