Barnslig enkel tält

Fuktvandring genom tält

Jag tror mig veta att fuktvandring i "tex-material" bygger mycket på temperaturskillnad mellan insida och utsida på "texen". I en jacka har du ca 1 cm från den 37-gradiga värmekällan och i ett tält upp emot en meter.
Då kan man nog inte dra slutsatsen att fuktvandring genom tältduken är lika hög som genom jackan.
Om det finns någon som vet mer så informera gärna.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Ja det stämmer , Texmaterial i tält fungerar inte då man saknar temp skillnaden som trycker ut fukt.

Det kan fungera men oftast är det gränsfall i små enmansbivytält och sovsäcksfodral under rätt förhållanden
 
Mex tält är prövade och höll inte. I eldtält med kamin eller brasa blir det en annan femma.

3 p Keron funkar bra till två vintertid. Men alla står inte ut med vintertältning vilket jag sett på nära håll. Det krävs ett speciellt kynne för att kunna göra nr 2 i minus 35.

go tur
 
Mex tält är prövade och höll inte. I eldtält med kamin eller brasa blir det en annan femma.

3 p Keron funkar bra till två vintertid. Men alla står inte ut med vintertältning vilket jag sett på nära håll. Det krävs ett speciellt kynne för att kunna göra nr 2 i minus 35.

go tur

Silicon-ihopfällbart hink, fyll den med en nedbrytningsbarpåse (som man förhoppningsvis har med). Kan man göra behoven ute, bra, om inte:

Vid absinten, så gör man där man grävt en grop för det ska vara lättare att ta sig ut/ha packning. Där sitter man alternativt, har hinken nere i hålet.
Vid storm eller annat hinder, tex extremkyla och man vill skydda sig lite, så man man försöka göra det sittandes på/vilandes på knän-fötter, då är det lättare för rengöring efteråt.

Man kan OM man nu vill försöka göra det mindre doft, ta in lite snö och lägga i botten, så blir det lite som en fejkade kattsandlåda.

Slå igen påsen, lägg det ute vid absinten.
Vid såpass kallt väder så fryser skiten ganska snabbt.

Det är iaf så jag lärt mig hantera nr2 och andra kvinliga egenheter (sisådär en gång i månaden).
 
Man läser om 3 säsongstält och 4 säsongstält. Jag skulle vilja se 1 säsongstält, där säsongen är vinter.
Är det någon som har några kandidater?
/John

Saivo och Saitaris kompletterade med snömattor är exempel på utpräglade vintertält. Mkt enkla att sätta upp och gott om plats. Ventilationen är nog oöverträffad i dessa modeller.

...HBs snömattor gör skäl för namnet och är breda men tunga. Tälten passar bäst i pulkan...

//J
 
Iscamping

Jag tänkte närmast att tältet ska helst gå att få upp, och ner, med tumvantar på händerna. Dragkedjor skall inte frysa igen. Dukar skall lätt slappa ifrån sig fruset kondensvatten. Det bör gå att resa på ren is. Man skall inte behöva gjuta fast alltför många fästen i isen för att tältet skall stå.
/John
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips