Barnslig enkel tält

Fuktvandring genom tält

Jag tror mig veta att fuktvandring i "tex-material" bygger mycket på temperaturskillnad mellan insida och utsida på "texen". I en jacka har du ca 1 cm från den 37-gradiga värmekällan och i ett tält upp emot en meter.
Då kan man nog inte dra slutsatsen att fuktvandring genom tältduken är lika hög som genom jackan.
Om det finns någon som vet mer så informera gärna.
 
Ja det stämmer , Texmaterial i tält fungerar inte då man saknar temp skillnaden som trycker ut fukt.

Det kan fungera men oftast är det gränsfall i små enmansbivytält och sovsäcksfodral under rätt förhållanden
 
Mex tält är prövade och höll inte. I eldtält med kamin eller brasa blir det en annan femma.

3 p Keron funkar bra till två vintertid. Men alla står inte ut med vintertältning vilket jag sett på nära håll. Det krävs ett speciellt kynne för att kunna göra nr 2 i minus 35.

go tur
 
Mex tält är prövade och höll inte. I eldtält med kamin eller brasa blir det en annan femma.

3 p Keron funkar bra till två vintertid. Men alla står inte ut med vintertältning vilket jag sett på nära håll. Det krävs ett speciellt kynne för att kunna göra nr 2 i minus 35.

go tur

Silicon-ihopfällbart hink, fyll den med en nedbrytningsbarpåse (som man förhoppningsvis har med). Kan man göra behoven ute, bra, om inte:

Vid absinten, så gör man där man grävt en grop för det ska vara lättare att ta sig ut/ha packning. Där sitter man alternativt, har hinken nere i hålet.
Vid storm eller annat hinder, tex extremkyla och man vill skydda sig lite, så man man försöka göra det sittandes på/vilandes på knän-fötter, då är det lättare för rengöring efteråt.

Man kan OM man nu vill försöka göra det mindre doft, ta in lite snö och lägga i botten, så blir det lite som en fejkade kattsandlåda.

Slå igen påsen, lägg det ute vid absinten.
Vid såpass kallt väder så fryser skiten ganska snabbt.

Det är iaf så jag lärt mig hantera nr2 och andra kvinliga egenheter (sisådär en gång i månaden).
 
Man läser om 3 säsongstält och 4 säsongstält. Jag skulle vilja se 1 säsongstält, där säsongen är vinter.
Är det någon som har några kandidater?
/John

Saivo och Saitaris kompletterade med snömattor är exempel på utpräglade vintertält. Mkt enkla att sätta upp och gott om plats. Ventilationen är nog oöverträffad i dessa modeller.

...HBs snömattor gör skäl för namnet och är breda men tunga. Tälten passar bäst i pulkan...

//J
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Iscamping

Jag tänkte närmast att tältet ska helst gå att få upp, och ner, med tumvantar på händerna. Dragkedjor skall inte frysa igen. Dukar skall lätt slappa ifrån sig fruset kondensvatten. Det bör gå att resa på ren is. Man skall inte behöva gjuta fast alltför många fästen i isen för att tältet skall stå.
/John
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips