Bära barn i ryggsäck

Är det nån som vet om det finns barnsitsinsatser för ryggsäckar? Har för mig att Klättermusen hade nåt sånt för ett antal år sen (jag har iofs en Bergans Alpinist).

Kanske nån som byggt nåt själv?

Idéer mottages tacksamt!

/Håkan
 
Bara lite hjälp

Tyvärr har jag inte en hel lösning åt dig. När jag vandrade för ett par år sedsn träffade jag på ett lyckligt par som hade tillverkat en barninsats till sin ryggsäck (Haglöfs Grönland tror jag det var) av en plasthink. De hade gjort hål för benen och fodrat hinken invändigt för bekvämlighetens skull. Som jag kommer ihåg det hölls hinken uppe vid dragskon utanför snölåset. Det kan ha varit en extra spännrem runt hinken till ramen också. Barnet såg ut att ha det bra i den konstruktionen. Om jag själv hade haft barn hade jag nog varit mer uppmärksam på konstruktionen.

Lycka till

Tommy
 
Utemagasinet har skrivit om detta.

För ganska många år sedan (ca 10?) så skrev Utemagasinet om denna konstruktion med modifierad plasthink som verkade fungera fint.

Bärstol tycker jag är utmärkt men inte när temperaturen kryper under -10 eller när det är rejält blåsigt och regn eller yrsnö.

Ikeas bärstol är mycket prisvärd. Bergans är bättre med inställning av olika rygglängd men mer än 3 ggr dyrare.

En fördel med bärstolar är att de passar olika stora barn och barn växer snabbt ur hemkonstruktioner.

I Bergans Alpinist har du i och för sig rätt gott om plats men det kan vara mycket praktiskt att kunna ställa storleken på konstruktionen för olika klädtjocklek.

Ytterligare en fördel med de nämnda bärstolarna är att de står stadigt på marken med hjälp av den fällbara stödbenskonstruktionen när man tar i och ur barnen. Den funktionen är väldigt värdefull och blir väsentligt svårare att åstadkomma med en insats i en ryggsäck.

Thure
[Ändrat av thureb 2002-05-30 kl 09:40]
 
Jag mailade...

Klättermusen och fick omgående svar att de hade haft en bärkonstruktion till Gnejs och Granit. Tyvärr inte längre.

Hinklösningen låter intressant. Hur förklarar man för sambon att vi kan ha ungen i en spann, utan att bli betraktad som idiot? :)

Tittade på en mycket fin Bergans bärstol i Tyskland, som kostade 480 Euro, och blev något chockad kan jag säga. Samma bärstol kostar dock "bara" 2700 i Sverige...

/Håkan
 
Ikeas

Har själv knatat runt med Ikeas vid några tillfällen då min dotter fortfarande vägde under 15 kg.
Det var visserligen bara dagsutflykter men jag var mycket nöjd med "säcken".
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips