Alternativ till Optimus Crux brännare

Jag köpte för några år sedan ett Optimus kit som jag tror går under namnet Optimus Weekend. Kokkärlssatsen är riktigt bra och jag gillar att gasflaskan får plats i kokkärlet vid transport och förvaring. Har också köpt till ett vindskydd som har funkat bra hittills. Däremot litar jag inte längre på brännaren - Optimus Crux - den är svår att ställa in och är allmänt instabil.

Har någon ett förslag på en lämplig brännare som är av bättre kvalitet än Crux och som borde kunna funka bra med kokkärlssatsen i fråga? Att det inte, som med Crux, går att förvara även brännaren inne i kokkärlet är inte ett krav, men det skulle så klart vara bra om det inte påverkar kvaliteten på brännaren.
 
Svagheten hos Crux är som sagt vikmekanismen. Det är även den som gör att den får plats.
Det finns ju en Crux-variant som inte är fällbar, Crux Lite heter den.

Själv har jag övergett min fällbara Crux till förmån för en Fire-Maple FMS-117T som har samma brännare, men som står på marken. Betydligt stabilare. Den är bara 15 gram tyngre än ett Crux, vilket jag tycker är väl investerade gram. Men den går antagligen inte ner i ditt Weekend-set.

Jag skulle testa Biltema-köket, eftersom jag gissar att de kommer från samma kinesiska fabrik som tillverkar Crux och Fire-Maple.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

D300

Avslutat
Jag har en sån här, världens minsta brännare och den gör sitt jobb perfekt plus att den inte tar någon plats när man packar den.
 

Bilagor

  • IMG_1465.jpg
    IMG_1465.jpg
    157.7 KB · Visningar: 1,082
världens minsta brännare

Det finns alltid en mindre. ;)

BRS 3000T väger 25 gram.
http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20150912061935&SearchText=brs-3000t
BRS-3000T-Ultra-light-One-piece-Outdoor-Camping-Stove-Miniature-Gas-Burner-Portable-Alloy-Gas-Stove.jpg_350x350.jpg


Bulin BL-100 10T väger 35 gram.
http://www.aliexpress.com/wholesale...d=SB_20150912062612&SearchText=titanium+bulin
41LAcRifn8L._SY355_.jpg


Men någonstans går ju gränsen till vad som är praktiskt. Själv har jag som sagt lagt mig vid en stabilt markstående brännare på strax under 100 gram efter att ha kört toppmonterat i flera år.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.