alkoholfritt på turen

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
En direkt fråga:

Alkoholfritt alternativ till en riktigt Islay-dängare?
Eller till en len Glenmorangie?

Eller bara till en prisvärd Famous? Alternativ kaffeblandare? Alkoholfri Tullamore Dew?

Kanske en alkoholfri Vodka Martini?
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Avslmedl

Avslutat
Patric, jag så frågan du ställde i förra tråden. Men har inte så mycket att tillföra här. Är kass på namn å sånt. Men är du intresserad av lite godare dricka så finns det som sagt alternativ, de hamnar i och för sig i eller över prisklassen som du nämnde.
När jag gifte mej för ett par år sedan var vi över i Tyskland och hittade en del hyffsade godsaker. Det blev mycket lyckat och många som uppskattade de här alternativen. Men som sagt är det namn och inköpställen är jag inte mycket till hjälp. Kanske kan våra tyska vänner komma med lite bättre information. Borde väl gå att köpa på nätet också men det blir ju lite av grisen i säcken.

Som jag nämnt innan är det mest öl jag själv köper där. Finns ganska många olika sorter att välja på i de olika butikerna. De som tror att de smakar vattnigt har nog bara smakat det ända alternativet systembolaget har nu för tiden (Jever tror jag den heter).
Rödvin däremot har jag aldrig fått tag på något som är okej. De har mest smakat outspädd saft, kanske svårare att framställa än vitt?
 
0880.jpg


Vad annars när man är i fjällen?
 
nätet blir svårt eftersom jag inte är nån hejare på Tyska men jag ska luska lite i det här, drinkar vet jag att dom lyckas jävligt bra med gällande alkoholfritt.. skall höra med några tysktalande alternativ ;)
 
Det absolut godaste alternativet på turen är att ta en skopa friskt och iskallt jokkvatten... Finns inget godare vatten! Eller det kaffe man kokar på detta underbara vatten, det är skillnad på det som kommer ut ur bryggaren hemma, vatten från viskans bruna giftbemängda dike.
 
Det där med alkoholfritt öl...
Är det nån som vet hur mycket alkohol det är i lättöl? Lagen säger max 2,25 viktprocent, och det anses vara alkoholfritt, men i verkligheten kan det ju lika gärna vara ännu mindre - alltså mindre än alkoholfritt.
Cider har ju samma regler, och där är det enligt uppgift sällan eller aldrig mer än en viktprocent.

Finns det således nån mening (förutom för att bredda smakutbudet) med att leta alkoholfri öl på kontinenten när det ju finns på närmaste Ica?
 

Avslmedl

Avslutat
Nordesjö; sa:
Det där med alkoholfritt öl...
Är det nån som vet hur mycket alkohol det är i lättöl? Lagen säger max 2,25 viktprocent, och det anses vara alkoholfritt, men i verkligheten kan det ju lika gärna vara ännu mindre - alltså mindre än alkoholfritt.

Finns det således nån mening (förutom för att bredda smakutbudet) med att leta alkoholfri öl på kontinenten när det ju finns på närmaste Ica?

Kan inte detta riktigt, men antar att när man gör alkoholfri öl så gör man det på samma sätt som starköl. Och därefter avlägsnas alkoholen, därav samma smak som en starköl.

En lättöl är väl utspädd med vatten och smakar därefter. Det går inte att jämnföra smakerna på dessa, det är som natt och dag.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.