alkoholfritt på turen

strand; sa:
Och därefter avlägsnas alkoholen, därav samma smak som en starköl.

Är det inte så att alkohol i sig, likt fett och salt, är "smakbärare" eller "smakförhöjare" eller "smakkatalysator" eller så?

Det har jag för mig... Någon vet säkert. Låt höra!
-p-
 
Smakbärare

En kompis som tidigare under mååånga år jobbat som kock hävdar med emfas att det bara finns två smakbärare, fett och alkohol.

MvH
Aina
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Iste, med smak av citron, persika eller äpple, är rena smaksensationen när man druckit enbart friskt vatten en vecka. Särskilt citronvarianten kan späs till 1,5 liter istället för 1 liter med bibehållen bra smak.

Raskesven
 
Ibland har vi C-vitaminbrus till maten, inte för C-vitaminernas skull utan för smaken.
Drogfri mysdricka kan vara Varma Koppen med nyponsoppa, fruktsoppa (såvida inte socker är en drog numera). Alkoholfri mysdricka är kaffe och te.
 
Det finns ett "saftpulver" att köpa i en del "multikulturella" matvaruaffärer som säljer mat från mellanöstern bl a.

Apropå detta med alkohol i öl så tycker jag att en lättöl kan vara god när man är törstig, bra mycket godare än de helt alkoholfria alternativen. Men, då har jag förstås bara smakat de svenska fuskvarianterna. Starköl däremot smakar bra, med alkohol i.
 
strand; sa:
Nordesjö; sa:
Det där med alkoholfritt öl...
Är det nån som vet hur mycket alkohol det är i lättöl? Lagen säger max 2,25 viktprocent, och det anses vara alkoholfritt, men i verkligheten kan det ju lika gärna vara ännu mindre - alltså mindre än alkoholfritt.

Finns det således nån mening (förutom för att bredda smakutbudet) med att leta alkoholfri öl på kontinenten när det ju finns på närmaste Ica?

Kan inte detta riktigt, men antar att när man gör alkoholfri öl så gör man det på samma sätt som starköl. Och därefter avlägsnas alkoholen, därav samma smak som en starköl.

En lättöl är väl utspädd med vatten och smakar därefter. Det går inte att jämnföra smakerna på dessa, det är som natt och dag.

Tyskt och annat Alkoholfritt öl är drycker vilka smakmässigt påminner om öl. Är inte så blaskiga som lättöl. Enligt min mening har de INTE 'alles was ein Bier braucht'. De är dock väl drickbara och kan mycket väl drickas istället för öl.

Vanligt, om man vill ha ett svagare öl är att dricke 'ein Radler', dvs öl blandad med läsk (i regel citronsoda). Det är också drickbart och gott, när man men väl accepterat tanken att det är en dryck om inte är rent öl.

Inget av dessa är lätta att släpa med sig.

Rekomenderar istee på påse. Lätt, sött, billigt och gott.
[Ändrat av MW 2005-05-19 kl 16:26]
 
Eftersom jag inte dricker alkohol har jag svårt att uttala mig av egen erfarenhet.
Enligt experterna ska alkoholen i sig vara helt smaklös, dvs helt ren alkohol. Men att det är svårt att avlägsna alkoholen utan att smaken på drycken i övrigt ändras av andra orsaker.
 
Ja riktigt bra brännvin smakar inte mycket alls, Systemets halvtaskiga sprit har däremot viss bismak :)

[Edit] Förlåt att det blev lite Off Topic [Edit]
[Ändrat av öringen 2005-05-19 kl 16:41]
 
öringen; sa:
Ja riktigt bra brännvin smakar inte mycket alls, Systemets halvtaskiga sprit har däremot viss bismak :)

[Edit] Förlåt att det blev lite Off Topic [Edit]
[Ändrat av öringen 2005-05-19 kl 16:41]

Som jag skrev i andra tråden. Sprit som är avsedd att drickas är aldrig helt ren, duger därför inte till tvätt.
 
cykelstina; sa:
Ibland har vi C-vitaminbrus till maten, inte för C-vitaminernas skull utan för smaken.
Drogfri mysdricka kan vara Varma Koppen med nyponsoppa, fruktsoppa (såvida inte socker är en drog numera). Alkoholfri mysdricka är kaffe och te.

Träffade 2 80-åriga gubbar i Singistugrna en vinter för någar år sedan.

De tog vatten, lite Gin och en C-vitamin brustablett. Gin och Tonic kallade det detta. De var ju 80 och åkte skidor i Keb. Så helt fel kan det ju inte varit (men detta kanske hör hemma i spritråden).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips