Är Muurikka något att ha?

Såg något liknande på Rusta också.

En Stekpanna Large (oavsett var den nu kommer ifrån) är guld. Smaskiga wokar är inte fel i naturen, eller pannkakor. Popcorn kan man också göra men det är mer roligt än gott. Man hinner inte fånga så många.... :)

Anders
 
Älskar min Muurika

Har en picknick-Muurikka. Fördelen tycker jag är det något tjockare godset vilket gör att saker inte bränner vid så lätt. Den är inte så tung att ha med sig i ryggsäcken heller.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Jag köpte en wok (till gasspis, tänk på den ovala undersidan) för 100:- och lyckats fixa mat till fyra på den under en paddeltur......... Gick så bra att de tre andra vill att jag köpa till de också.
 
Några av mina bästa matupplevelser är tillagade på muurikan. Hemma likväl som i skogen. Woken fungerar också men en muurika är en muurika.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips