Naturdagbok för år 2025. Betraktelse varje vecka.

Naturintresserad ålänning

Användarnamn: jättensinger

Intressen: Fågelskådning, musik, litteratur, sport, skrivning

Mer på profilsidan


Lökholmen, Geta, Åland

27.10.

En grådisig morgon med dugg i luften. Vintertiden har gett oss en timme extra att sova. Det får man vara tacksam för. Det är tomt och tyst här nere vid bryggan. Bara en tupp som ropar "godmorgon" på avstånd. Naturen är tecknad i grått, grönsvart och sepiabrunt. Det är ett lugnande färgspektrum. Jag trivs väldigt bra på mitt nya jobb. Kråkor flyger över vassarna vid Långösund. Gärdsmygen kommer hoppande på stenarna vid brofundamentet. Den pilar omkring som en liten mus, flyger under bron och kommer och sätter sig på brokanten bara fyra meter ifrån mig, för att hälsa. Det är en lustig liten krabat. Den lilla svansstumpen står rätt upp i luften. Jag tittar på den någon sekund i kikaren innan den flyger iväg till strandsnåren, där den snart låter höra ett smattrande läte. Den första skarven flyger över mig. Jag hör ljudet av siskor och sjungandet från knipvingar. En andflock av obestämd art ligger hundrafemtio meter ut i fjärden bredvid en ensam skrake. Björken vid träbänken klär av sig sina löv, som singlar ut i vattnet och driver iväg som små prickar. En liten viggflock flyger över mig. Viggen skiljs från knipan på vingbandet och sin ljudlösa flykt. Det låter som lärkor i luften norrut. Jag undrar om de kan flytta så här sent. Också grönfink hörs. En större flock knipor samlar ihop sig mellan bryggan och Måsön. Ibland hörs knipspelsknarret, trots att det är senhöst. En knölsvan flyger på visslande vingar in i Bonäsviken. Också här skiljs den från sångsvanen på vingljudet. Sångsvanen flyger tyst. Vädret visar inga tendenser till solsken idag. På hemvägen flög ett fyrtiotal sträckande storskarvar söderut.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer i bloggen

Byträsk, Geta, Åland

14.12.

Kommer inte ut på flotten, så jag sätter mig på stranden bredvid. Allt är mörkt och blött. Ingen strimma sol i det gråa molntäcket kan synas. Plusgraderna håller envist i sig. En vecka kvar till vintersolstånd nu. Hör nötväcka och nötskrika. En flock gulsparvar på åkrarna på väg hit. Talgoxar i strandsnåren. Jag funderar på hur vassen under ett år kan vara så tunn, bli så tjock och igen gå tillbaka till tunn. Det är märkligt. En domherreflock drar förbi. Någon gräsand grälar för sig själv, en kråka svarar. Korpar i väster. Ett par blåmesar plockar alkottsfrön. De väsnas lite för sig själva och lockar genast till sig andra. Sångsvanarna håller konsert någonstans borta vid Meddalen. Låter som om de är många. Hackspett i norr. Rödhaken kommer och tittar till mig på nära håll. Dess mattbruna färger smälter helt samman med undervegetationen. Den knixar käckt med kroppen, tittar länge och nyfiket på mig och verkar ha bestämt sig för att stanna över vintern.

Byträsk, Geta, Åland

7.12.

Det är lite uppehåll i det eviga regnandet, men morgonen är mörk. Det är som att leva i en säck. Knappast kommer det att ljusna mycket mer idag. Klättrar upp på stenen. I det spegelblanka träsket ligger fyra sångsvanar. Jag följer dem med min nya Kowa-kikare, när de simmar förbi. Korparna kraxar någonstans. Korna bölar från Bolstaholm, mesarna småtjattrar i strandsnåren. Allt är tyst för övrigt. Någon gräsand och domherre hörs på avstånd.  Någon tupp. Det börjar smådugga. De vattenfyllda traktorspåren och trädresterna som sticker upp ur leran runt träsket ser ut som ett inferno. Sångsvanar ropar i söder. En sådan här dag, den här tiden på året är aktiviteten på fågelfronten den lägsta tänkbara. Det är nog bäst att gå hem och hänga upp adventsstjärnan.

Byträsk, Geta, Åland

30.11.

Julpyntat i alla hus, lilla jul. Getabocken har kommit på plats igen. Är här innan soluppgången. Sångsvansfritt på åkrarna, men jag kan höra dem svagt i söder. Här vid träsket är det plattlugnt. Några plus idag. Kråkor i norr. En korp gör en lov över trädtopparna mot morgonrodnaden, rödhaken knäpper till. Domherrar hörs. Det mulnar på mer och mer. Lär bli regn till tiotiden. En hackspett "kickar" från motsatta stranden. Korpen svarar. Känns som han är kung över den här sista höstdagen. Reser mig upp och ser tre sångsvanar simma i södra ändan av träsket, och ett par i norra också. Verkar vara så att de föredrar vatten framom åkrar senare på året. En koltrast varnar mig att regnet snart kommer. De fina färgerna på himlen i öster har nu suddats ut. En fisk hoppar till i vassen. Det får bli det sista för idag.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips