Vintage herrar Fjällräven läderjacka

Jag försöker skriva här. Jag hittade en gammal Fjällräven läderjacka från loppmarknaden. Jacka verkar vara från 1970 eller början av 1980.
Har Fjällräven gjort läderjackor? Jag har inte hittat någonting från Google?
 
Det var ju rent frustrerande att höra om fyndet men inte få se en bild! Heh, jag önskar att jag kunde hjälpa dig i sakfrågan men trots min okunskap kanske du kan stilla min nyfikenhet över hur denna jacka kan tänkas se ut?

Skickat från min SM-G390F via Tapatalk
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Här är en bild av jackan.
 

Bilagor

  • fjallraven.jpg
    fjallraven.jpg
    129.3 KB · Visningar: 1,363
Det var väl strax efter Åke börjat flyga helikopter som skinnjackan kom till.
Givetvis är den sydd på något skinnhus åt FR.
Grattis till fyndet.

go tur
 
Jag har en gång sett en Fjällräven skinnjacka på en loppis i Örnsköldsvik. Jag har för mig att den jackan var längre än den på bilden (längre än ärmarna) men det blev inget köp för min del.

Jag är född och upp vuxen i Örnsköldsvik och köpte någon gång i början på 80-talet en prototypjacka på Fjällrävens outlet. En jacka som nog aldrig kom i produktion. Samlade på kataloger på den tiden.

Så skinn/läderjackor kan var några prototyper som aldrig kom i serieproduktion

Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips