Vindbyxor för vandring?

Med bra andningsförmåga och vidare passform. Skall klara mygg men det borde väl alla vindtäta klara. Lätta.
 
Senast ändrad:

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Trimtex byxor är sköna och lätta att vika upp. Överväger även jag att vandra i mina löparbyxor (Newline) istället för vandringsbyxor. Mina trimtex är inte helt vindtäta tyvärr.
 
Jag har vandrat i mitt Craft vindställ den har ett lite tjockare material än de riktigt supertunna. Funkar utmärkt.
 
Vindtät

Trimtex byxor är sköna och lätta att vika upp. Överväger även jag att vandra i mina löparbyxor (Newline) istället för vandringsbyxor. Mina trimtex är inte helt vindtäta tyvärr.

Nä vad bra för det finns vissa ställen innanför byxor där jag svetsa. Är det så risigt väder att jag inte vill ha ventilation åker regnbyxor på. Jag har nog oftast mer problem att det är för täta byxor.
 
Jag har faktiskt gjort en "first ascent" på ett berg i Kina (strax under 6000m) iförd ett par vindbrallor som jag köpte på ett lågprisvaruhus i Paris för en 50-lapp eller något i den stilen. De var jättesköna och hur bra som helst. (Hade ett underställ i merinoull under).

Nu ska jag cykla runt Kalahariöknen i höst och kommer att ha de här när det är för kallt för shorts (jo, det kan bli kallt, t o m snö på vissa ställen längs den rutten): http://www.outnorth.se/dobsom/r-90-pant-m-black.php
 
Har under åren fått rätt många kommentarer om min gylfpinne, men jag är såpass gammal att det kan jag ta.
Har prövat i varmare klimat att gå i shorts men jag blev för bränd på benen. Ursprungsbefolkningarna som klär på sig har upptäckt något väsentligt.
Cykelkläder är rätt funkis att gå i om man vill få ner vikten. vindtätt framåt och luftande bakåt, nästan som fördelningen av svettkörtlarna.
go tur
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips