Fjällvandra 2026

Jag med! Har du någon tänkt tur i västra Padjelanta? Verkar inte krylla av alternativ så jag är nyfiken kring hur andra resonerar.
Inget klar planering. Jag har hittills bara lagt ute lite punkter på kartan för att få ett hum om avstånden, men troligen Vaisaluokta/Ritsem och Lakshol/Lappelva som ändpunkter för att inte få så många "transport"-dagar.
 
Visa bilaga 48171

Rago är fantastiskt -- inte särdeles många besökare heller. Troligen min bästa tur i Norge någonsin -- gjorde nog sitt till att vädret var kanon hela tiden.
Ja, Rago är fantastiskt. Väldigt få som vandra där av någon konstig anledning. Minns en väldigt jobbigt kort sträcka där man fick "klättra" upp för flera stora stenblock i rad som var i vattnet. Många gånger efteråt undrat om det var verkligen den rätta stigen jag följde.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.