Vilken MTB kan jag välja?

Det är dax nu! Jag tänker byta från min engelska långfärdscykel till en MTB. Efter en skada på hojen från min senaste tur i Spanien är det nu dax att bygga en ny... Många jag träffat på mina turer lovordar den starkare ramen och hjulen som en MTB har. Så alla som har erfarenheter av att långcykla med en MTB, svara gärna! Hur kan jag packa den (frontväskor), blir den stabil (inget wobbel i styret vid tung packning?) och vilket märke kan jag titta närmare på? Finns det en ram jag köpa då jag vill flytta över delar av min nuvarande utrustning till den nya?
Jättejyst om det kommer svar och nyttiga tips...
Hälsningar Jürg
 
Klaus; sa:
Många jag träffat på mina turer lovordar den starkare ramen och hjulen som en MTB har. Så alla som har erfarenheter av att långcykla med en MTB, svara gärna!

Vi har gjort flera långturer i Asien och har bara positiva erfarenheter. Det har inte funnits något tillfälle vi önskat att vi hade större hjul.


Hur kan jag packa den (frontväskor), blir den stabil (inget wobbel i styret vid tung packning?)

Du kan antingen ha lowriders, fast det är svårigheter med dämpargaffel, endast tubus gör räcken för sådana http://www.tubus.net/swing_uk.htm eller ha en väska på styret, gör det instabilt, man kan alltså inte släppa det ens för en sekund. Kan dock för egen del säga, att jag åkt 2000 mil med väska på styret och aldrig haft minsta problem.



och vilket märke kan jag titta närmare på?

Beror på vad du har för ekonomi. Seven Sola är sannolikt världens bästa hardtail
http://www.sevencycles.com/mountain/solati.html De bygger den precis efter dina önskemål.

För resor i tredje världen är stål (chromoly) eller titan rekommendabelt.



Finns det en ram jag köpa då jag vill flytta över delar av min nuvarande utrustning till den nya?

Ja, men om du har en med stora hjul kommer många komponenter inte att passa alls.

Per
http://user.tninet.se/~ipg289h/fu99/MTB.html
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Mtb ram ej optimalt!

Hej Jürgen!

Tack för allt arbete du lagt ner på att göra en både snygg och intressant hemsida om långfärdscykling!

Jag fick min första MTB -87 och det har blivit några turer varje år sedan dess. Är just hemkommen från en fem månaders tur från Singapore till Hong Kong. Tyvärr satte SARS-viruset och en borttappad cykel(!) stop för min resa i Yunnan-provinsen.

Om man söker en cykel för lättare touring sommartid när förhållandena är idealiska och packningen liten så kan man i praktiken cykla på vad som helst. Om man dessutom tycker om att cykla i skogen så är en MTB då det lämpligaste.
Men med risk att låta insnöad och upprepa det jag skrivit tidigare här i forumet, så är MTB-ramen inte alls särskilt lämpad för långfärdscykling där man har tänkt att klara sig en vecka eller mer i vildmarken långt borta ifrån i-värdens infrastruktur! Konstigt kan man tycka då så många äventyrare cyklat jorden runt flera gånger om...

Orsakerna är dock flera:
-Geometrin! De flesta är förberedda för stig körning samt tävling med för långt och i längden obekvämt överrör. Den höga markfrigången ger sämre balans och med packning förstärkes detta ytterligare.
-Tunna rör! Tjockleken på rören i både stål och aluminium ramarna är ej avpassade för att ge lång livslängd på en MTB-ram som används för touring. Dessutom gör den tunna godstjockleken parat med det utdragna över och underröret, i vissa situationer, att cyckeln wobblar i höga farter utför. Detta är både trafikfarligt men kanske främst obehagligt när trafiken är tät och bergskanterna nära inpå…!
-Bakgaffeln! Gör det svårt att få väskorna tillräckligt långt bak så att de inte tar i hälarna när man trampar. Lyckas man med det första så hamnar vikten på packningen bakom centrum på navet vilket bidrar till det vingliga och trafikfarliga uppförandet vid utförsåkning. Tillsammans med en brantare gaffevinkel ger den kort hjulbas, som och en stötigare och mer obekväm färd. Detta upträdande bidrar till det sämre uppförandet vid högre farter.
-Tillgången! Om du nu trots allt hittar en ram gjord i, det allt mera sällsynta men tveklöst bästa materialet Crom-Molybeden legerat stål, så är avsaknad av nödvändiga fästen för touringspecifik utrustning såsom: fram och bakpakethållare, skärmar, tre flaskhållare, pump, lampa och dynamo mm ett stort problem.

Därför dök det upp några små tillverkare som sedan början av –90talet säljer ramar gjorda för 26 tums men med touringspecifik geometri. Dessa var till för några år sedan svåra och kostsamma att få tag på. Men nu har dock produktionen spritt sig och snart sagt varje större märke i Tyskland, England och Beneluxländerna, har nu en eller flera i sitt sortiment! Dessa ramar är det optimala för långfärdcykling med campingutrustning, mat, vatten mm som man behöver för mer än 4-5 dagar. De finns ännu ej vad jag vet i Sverige att få tag på men är mer och mer vanliga bland långfärdscyklister man möter från dessa länder.

Fördelen med en touringcykel med 26" hjul är flera:
-Tillgången på däck av olika typer och kvalliter! Inte bara här hemma utan även i mindre utvecklade delar av värden(Afrika, Sydost Asien, China) där det är väldigt intressant att resa på cykel!
-Tåligare komponenter! MTB cyklarnas intåg har gett en ny standard och dessa komponenter passar oftast.
-Tillgången på reservdelar för MTB! Bra då man kan finna reservdelar och däck överallt. Man har även möjlighet att flytta över delar mellan en MTB och denna typen av ram.
-Komfort! Luftpelaren mellan underlaget, som ofta inte är så jämn, och fälg är högre än på de 28/700c däck man kan få plats med på traditionella touringramar typ Dawe Galaxy.
-Starkare och större sortiment av fälgar!
-Något kompaktare och lättare ram! Bra vid transport.
-En cykel som är bra på fler saker! Klarar med smala 1,5" däck landsväg lika bra som tex. en Galaxy, men som med 1,75-1,9" touring eller tom MTB-däck klarar de sämsta körbara underlagen.

Vänliga hälsningar!
Peter T

Ps: Försök att få tag på den engelska tidningen Cycling+(C+). De har ofta tester av touringcyklar. De hade en förra hösten där Roberts, Thorn och några till var med. Kan scanna och skicka artikeln till dig om du vill.
Om man saknar lödda fästen på ramen så kan man improvisera genom att använda breda slangklämmor av bra kvallite´. Jag borrade ett hål genom plåten(på en plats så att spännskruven, när slangklämman är åtdragen, hamnar i ett bra läge) och satte innanför den en skruv eller mutter att fästa pakethållare, flaskor mm. Man får dock vara försiktig när man drar åt slangklämman. Det är lätt att buckla de tunna rören på ramen. Tag gärna lite gaffatejp, eller en bit av en innerslang för att skydda lacken. Det är sedan viktigt att under resans gång kontrollera så att den inte kommer på glid!


Här är länkar till några av de allt fler i utlandet förkommande touringcyklar av den typ jag tycker är bäst för tungt lastad långfärdscykling mm:

Kompletta och prismässigt mer konkurrenskraftiga modeller:

-Dawe Sardar. Två modeller (Hör med LO-cykel som du gjort hemsidan åt, vet ja!):
http://www.dawescycles.com/Bikes/sardar.htm
-Orbit Discovery. Flertal modeller:
http://www.orbit-cycles.co.uk/index.shtml
eller:
http://www.gearshift.co.uk/acatalog/Discovery.html
-Avon Valey Cyclery med märket Caribou Cycles:
http://www.bikeshop.uk.com/caribou.htm
-Thorn, flera modeller dock dyra:
http://www.sjscycles.com/thornbrochure.asp
-Villiger, tre modeller var av en fulldämpad:
http://www.fahrrad-gruber.de/trek/vill04.htm
eller
http://www.villigerbikes.ch/default.htm
-Wanderer Fahrräder model vier med fyra utrustnings alternativ:
http://wanderer-fahrraeder.de/w_vier.cfm#
eller:
http://wanderer-fahrraeder.de/pdf/w4.pdf
KTM Viaggio:
http://62.99.143.236/page.asp?iPage=347&iPageBack=114
eller:
http://62.99.143.236/default.asp
-Koga-Miata flera modeller:
http://www.koga.com/uk/index.asp
Kettler, Alpha och Mountain Star:
http://www.kettler.net/
-Gudereit Fahrräder, Trekkingline RC:
http://www.gudereit.de/index.html
-VSF fahrrad manufaktur har en model med två utrustnings alternativ, T400 och T400 Rholoff:
http://www.fahrradmanufaktur.de/
-Vaterland herr och dam, model 21-Gang Shimano:
http://www.vaterland.de/cgi-bin/web...UE78D69&table=product&group=0000000005&PAGE=1
-REI, Novara Safari:
http://www.rei.com/online/store/Pro...productId=47601530&parent_category_rn=4500921
-Maxcycles flera fulldämpade bla. Avalon Superlite 26" 27gang:
http://www.maxcycles.net/Unternehmen/Raeder2003/rad2/rad02.html
-Riese & Muller tillverkar fulldämpade modeller med två utrustnings alternativ: Delite Black samt Grey:
http://www.r-m.de/english/1_katalog/delite/index2.html

Fabrikanter som erbjuder måttanpassade 26" ramar och/eller kompletta touringcyklar:

Bruce Gordon, BLT-X och Rock n´Road Tour-Ex:
http://www.bgcycles.com/
-Robert Beckman Design, SakkitExpedition26":
http://www.coinet.com/~beckman/bikeframes.html
-Magmaa, Multibike:
http://www.magmaa.com/indexsve.html
-Germans, Travel Acid i två modeller:
http://www.germans-cycles.de/produkte/trav/t_ausw.html
-Globetrotter har två modeller av märket Hardo Wanger:
http://www.globetrotter.de/de/shop/rubrik.php?&k_id=0303
-M-enginering, två modeller:
http://www.m-gineering.nl/randog.htm
-Dave Lloyd:
http://www.lloyd-bikesport.demon.co.uk/
-M.Steel Cycles med märkena Dave Yates och Joe Waught:
http://www.msteelcycles.co.uk/
Test:
http://www.msteelcycles.co.uk/0001cw.htm
-Roberts Cycles:
http://www.robertscycles.com/
Test:
http://www.myra-simon.com/bike/roberts.html
-Lonngstaff cycles:
http://www.longstaffcycles.co.uk/
-Bob Jackson, Worldtour 531:
http://www.bobjacksoncycles.co.uk/product_info.php?cPath=28&products_id=43
-Paul Donohue:
http://www.framebuilder.co.uk/
-Mercian Cycles, Compact:
http://www.btinternet.com/~merciancycleslimited/
-Fort frames:
http://www.fortframes.cz/
-Rivendell Atlantis:
http://www.rivbike.com/html/bikes_atlantisframes.html
-Avanghon:
http://www.avaghon.nl/Nieuws.htm#RVS en Dames
Test:
http://www.avaghon.nl/AvaghonTest.htm
-Avron, Tour de Fence:
http://www.garlic.com/steve/a_arv_r1.htm
-Bilkeny, Softride touring:
http://www.garlic.com/steve/a_bil_r3.htm
-Sycip:
http://www.sycip.com/

”Food for thought”:
-Bikebuddy, flaskhållare för större flaskor:
http://www.bikebuddy.co.uk/
-S & S Mashine cuplings för delbara ramar:
http://www.sandsmachine.com/
http://briandesousa.com/bicycling/tech/convpack.htm
-Rholoff Speedhub:
http://www.rohloff.de/english/
Test:
http://tandem-fahren.de/Mitglieder/Christoph_Timm/SpeedhubFAQ.html
-En mycket fin hoj byggd av Sycip med både S&S delbar ram samt Rholoff växelnav:
http://www.garlic.com/steve/a_syc_r2.htm
 
Inga dåliga erfarenheter....?

Hej Pär!

Skrev inte du i ett mail att de Cresent Ultima ramarna du och din fru har cyklat på hade spruckit?

Med vänliga hälsningar!
Peter
 
Klaus; sa:
Många jag träffat på mina turer lovordar den starkare ramen och hjulen som en MTB har.

Hej igen!
Tyvärr har dessa personer inte alldeles rätt! Ett par 32-ekrade hjul är ungefärligen lika starka som de 36-ekrade som normalt följer med Galxyn. Det som avgörande är hur bra de är byggda! Om du koper en fabriksbyggd MTB bör du därför be cykelmeken ta en titt och ev. bygga om hjulen. Jag föredrar dock 36-ekrat även för MTB, även om jag nog tycker att det fungerar med 32 på bättre underlag.

Även när det gäller ramen tror jag att de har fel! Med all sanolikhet är rören i en MTB tunnare, hårdare härdade och har större diameter för att vara så styva som möjligt.
Din ram med Reynolds 531rör kan därför ev. kännas mindre styv än en MTB när de är lastade. Men livslängden borde dock vara längre på din Galaxy då dessa rör mattas mindre med åren!
 
Re: Inga dåliga erfarenheter....?

theDude; sa:
Skrev inte du i ett mail att de Cresent Ultima ramarna du och din fru har cyklat på hade spruckit?

Det är en minimal spricka vid fästet för en vattenflaska. Så här ser den ut

http://w1.185.telia.com/~u18515267/110_1028_2.JPG
http://w1.185.telia.com/~u18515267/110_1029_2.JPG
http://w1.185.telia.com/~u18515267/110_1032_2.JPG

Jag skulle knappat våga säga, att sprickan beror på att det är en MTB även om Ultima hade kraftigt reducerade Tange-rör (chromo).

När det gäller dina råd är de lysande om man aldrig åker off road.

Per
 
theDude; sa:
Ett par 32-ekrade hjul är ungefärligen lika starka som de 36-ekrade som normalt följer med Galxyn. Det som avgörande är hur bra de är byggda! Om du koper en fabriksbyggd MTB bör du därför be cykelmeken ta en titt och ev. bygga om hjulen. Jag föredrar dock 36-ekrat även för MTB, även om jag nog tycker att det fungerar med 32 på bättre underlag.

Hej igen Peter,

Det är som du säger, det beror på hur hjulen är byggda och möjligen gäller att ju fler ekrar desto tåligare blir de, till saken hör naturligtvis hur tung man är. Av minst lika stor vikt är dock fälgarna, särskilt om man cyklar mycket utför.

Vi har för närvarande 32h byggda av Cykelcity (bak) och Cykloteket (fram). Avgörande för oss var att vi ville ha just Mavic 517 med ceramicbeläggning, efter att ha bränt upp en fälg på Kardong La http://user.tninet.se/~ipg289h/fu99/Nubra/Nubra.html
Har korsekrat på dessa fälgar. Men ett år i alperna http://user.tninet.se/~ipg289h/fu99/singletrack/SingleTrack2000.htm använde vi faktiskt framhjul med bara 24 ekrar, radialekrat, och det gick alldeles utmärkt.

Per
 
Dock ett bra exempel!

Hej Pär!
Nej denna skada ser inte ut att vara resultatet av att du använt ramen för långfärdscykling. Den skulle nog ha uppkommit förr eller senare ändå.

Men din skadade ram är dock som ett bra exempel på vad jag menar när jag skriver om hur tunna rören är i dagens lättvikts ramar, såväl MTB som racer, och hur detta förkortar livslängden!
Jag har sett det tidigare på stål- och framför allt aluminiumramar.
Tror nog att du kan fortsätta cykla på den ett tag till. Se dock till att rostskydda kanterna på sprickan eller få den igensvettsad av någon bilmekaniker med nätt hand...;)
Här har jag bla lagt in en bild på de två små sprickor som jag fick svettsade för två år sedan:
http://www.utsidan.se/medlem/album/index.htm

Jag har åven lagt in en bild på hur rören på en MTB kan deformeras om man lastar den full och monterar ett stöd...Det har jag skrivit mer på den här tråden:
http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=16120&pagenumber=2
 
Hej Peter

Glöm inte fransmännen, dom har använt sig av 650B som hjulstorlek för sina touringhojar, dvs 584 mm mindre an 700 C (622 mm) men större mtb 26" (559 mm). Idag finns det franska byggare som använder sig av mtb hjul. Gills Berthoud finns representerade av en nystartad affär i Göteborg. Adventure Cyclist har under dom sista åren testat både Bruce Gordon BLT-x och Atlantis. Bågge fick bra recensioner av AC.

När det gäller Atlantis så är det bara ram storlekarna
48 - 53 cm som 26" från 56 och uppåt så är det 622 mm hjul, en annan fördel med Atlantis är att övre styrmuffen är högre samt man har mer distanser mellan styrlagret och översta muttern, så man kan få upp styret i samma höjd eller högre som sadeln.

Själv har jag Heron Touring med 531 OS rör med plats för 40 mm breda däck kör just nu med Pasela 622 x 35,36/40 ekrat, Mavic Module 4 med Phil Wood Touring baknav, Mavic Module 4 med Phil Wood Road framnav.

Min Atlantis har plats 26 x 2.1", använder mig av Panaracer Hi-Road, cirka 35 mm breda, 36/36 ekrat, Mavic X221 med Phil Wood Road baknav. Min 14 årige son kommer nog att lägga beslag på min Atlantis under sommaren.

Bägge cyklarna är sköna att åka på, möjligen så känns Heron lite slöare, men det beror nog på långa kejdestag och större hjul.

Tyvärr så blir det igen cykel semester, min famlij vägrar och själv får man inte åka på semestern. Så det blir bara långa dagsturer med en sadelväska fylld med fika och läsa om era äventyrer.

För Jürgens del så är det så att engelska Thorn säljer lösa ramar så han kan ta delar från sin Dawes.

Jan-Olov J
 
Ny ram!

Hej igen!
Har då äntligen hittat länken på min favorit cykel! Finns vad jag förstår endast i ett exemplar. Entesuasten Todd, som beställt ramen ifrån Sycip, har på ett mycket smakfullt och insiktsfullt sätt smält samman det gamla och beprövade med nya och praktiska komponenter! Tyvärr lär den även kosta därefter. Men skall man ha en cykel som fungerar till det mesta och klara sig utan bil, så blir det ju billigt i längden:
http://todd.cleverchimp.com/bike/notes.html
http://todd.cleverchimp.com/bike/

En ny ram som passar 28" hjul och de gamla komponenterna är ju den klart billigaste lösningen!
Du Jürgen, det skulle dock vara intressant att få reda på vad som hänt med ramen på din Galaxy! Är det en transport skada eller har du helt enkelt nött ut den?
Mvh!
Peter
Ps: Tycker visst att vi glömmer fransoserna...! ;)
 
Wobbling eller MTB

Hej Peter!

Ja, vad som hänt min Dawe har jag grubblat mycket på... Några veckor efter min tur i Spanien (där jag släpade på en enhjuling) packade min fru och jag oss ner till Österlen för en tur runt kusten. Jag fick omedelbart en häftig wobbling i framhjulet. Och det vid låg fart. Vi snackade igenom problemet och provade att flytta tillbaks de främre väskorna. Det blev mindre skakningar med symptomen förvånar mig. Endera har cykeln börjat bli "mjuk" eller så har den på nåt sätt blivit skev och skadad vid flygtransporten... Jag ska följa med min fru till tjejtrampet i Sthlm i helgen och då jag släpar på maten, filtarna och drickat genom stan kanske jag kan se hur cykeln mår med framväskorna flyttade ytterligare bak... Jag älskar Dawen, den har varit en trogen vän på många turer och många mil så jag vill nog se om jag kan hitta problemet.
Har även bytt mina normaldäck till 37:eek:rna för att se om det kan bero på det.
Föresten cyklar min fru på min 30 år (!!!) gamla renoverade franska långfärdscykel... hon har aldrig problem...

Mvh Jürgen igen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips