Vilken kajak är bäst på allt :-)

Eget beröm osv..

Konstigt att inga hemmabyggare har svarat ännu - är ni inte nöjda med era båtar..?
Om man nu får klappa sig själv lite på ryggen kan jag nog erkänna att jag är rätt glad i mina egna byggen. Särskilt den senaste i raden brukar vara toppen - ända tills nästa blir klar i alla fall..

Fast den jag trivs bäst i är faktiskt min förra kajak, Corsa, som jag byggde vintern 06. En lite smalare skäddabåt, 565 x 50 cm, ca 125 kg deplacement, vikt 19 kg, mycket rocker och ganska rund i botten. Tajt sittbrunn - kombinerat sits/skott och fotstöd/skott. Funkar till allt från långfärd, vågbus & surf, DKM+ (under 6 tim..) och är väldigt lätthanterlig - svänger på en (halv..) femöring. Nackdelarna är väl främst att man får packa kompakt (väldigt små luckor..) och att den inte har något roder.

Skulle jag bara ha en kajak så är det den som gäller. Kanske inte bäst på allt, men bra på mycket och viktigast av allt - kul att paddla. Funderar faktiskt på att bygga en till, med något större luckor och lite mer plats i - men fortfarande utan roder.. Så här nånting alltså..

/ Ulf
 

Bilagor

  • new.jpg
    new.jpg
    14.3 KB · Visningar: 634
Konstigt att inga hemmabyggare har svarat ännu - är ni inte nöjda med era båtar..?

Jo, jag har faktiskt svarat, men mitt hemmabygge är inte min favorit i detta avseende, jag är nöjd med bygget, men den är dock en kajak som inte är speciellt lämpad för längre turer. Jag skulle tex inte ens fundera på att försöka proppa ner en sovsäck i den, en smörgås och en folköl går dock i.

880744bebcb6a4fd777de48677fabd09.jpg
 
Här kommer ett svar från en hemmabyggare:

Jag valde en Isfjord för att

Fungerar på dagstur. Kursstabil med skädda. Kanske inte den snabbaste motionsracer, men jag har inte bråttom.

Fungerar på långfärd om man packar klokt, men är inte en expeditionskajak/balja.

Fungerar till lek och roll. Mycket lättsvängd med skäddan uppe. Skall vara bra att rolla (när jag lärt det). Dock ingen extrem låg rollqajaq.

En hyfsad kompromiss med egenskaper som fugerar till mycket.

Har bara provat en lite kort, men det gav mersmak. Bygger just nu. Tanken med kajaken är att den skall fungera bra på dagsturer till veckoturer. Samtidigt skall den ge möjlighet att utveckla mig tekniskt med surf och roll. Detaljlösningar försöker jag få till så att allt skall kunna repareras i fält med enkla medel.

Ser fram emot att lära den mera att känna till nästa säsong.

AV
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips