Vatten

Hej,
Hur gör ni alla med vatten när ni är ute på låglandsturer, dricker ni direkt ur sjöar, kokar, vattenfilter eller renar poå annat vis?

Nyfiken novis :)

Micke
 
Det beror på. Följer man leder finns det ofta vattenställen utmärkta på kartan.

Jag brukar ha med mig en eller två urdiskade bag-in-box-påsar ifall man behöver bära vatten en längre sträcka, och beroende på vad det ser ut att finnas för möjligheter enligt kartan så tar jag med ett filter. Sen har jag alltid några vattenreningstabletter med "ifall att". Eventuell åker ett filter med om jag tror jag kommer behöva rena mycket.

Men det varierar alltså väldigt mycket beroende på var man går.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
jag dricker direkt om det bjuds, ibland kokar jag vid behov.. antal uppkok är viktigare än toden det kokar..
 
Kollar om det finns hus i närheten, då låter jag bli vattnet. Vissa mindre stugor släpper ut sitt smutsvatten rakt i omgivningen. Går och knackar på istället och ber om att få fylla på PET-flaskan.
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
När jag gick höga kusten så led jag till och från av vattenbrist. Jag liteade på att det skulle finnas vatten där kartan sa att det skulle finnas vatten men ofta var bäckar/brunnar uttorkade. Några gånger knackade jag på fritidshus och fick vatten andra gånger tog jag från bäckar jag passerade. Då drack jag direkt om det luktade ok. När jag tog vatten från 2 tjärnar så kokade jag det innan jag använde det. Så tipset är att kånka med lite mer vatten än vad du tror att du behöver. Jag försökte att alltid ha en 1,5 l flaska fylld som reserv men när det var 22-23 grader gick det åt mycket vatten under vandringen.
 
Tack för svaren.

Slutade med att vatten för 1 vuxen och 2 barn bars med, tur var väl det för ute i skogen var det snustort och i luften var det 26grader ....
Sjön där övernattning skedde var full med Kanadagäss med tillhörande skitproblem.
Påfyllning av vattendepå ordnades mellan dag 1 o 2.

Fjäderlätt? - nix :)

//Micke
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.