vatten och tillsatser

Ska man blir trött på att de besprutas med vatten eller det faktum att det alltid ska tas upp i medierna när det sker?
 
hej
själv blir jag trött på att det får förekomma överhuvudtaget, köper jag fisk vill jag ha fisk och inte vatten. köper jag "färsk" juice vill jag inte ha 11 månader gammal köper jag pålägg vill jag inte ha en kemikalielista etc etc ;)
vänligen nils
 
Oftast kan man väl läsa innantill på förpackningen för att undvika att bli "lurad", som i fallet med juice. I andra fall kan det, rent praktiskt, kvitta. Som in fallet med den ommärkta köttfärsen. Köttfärs som är en eller två dagar gammal går finfint att äta. Att vi slänger ätbara livsmedel bara för att det står fel siffra på dem är en långt större skandal.

Men man får såklart inte ljuga för konsumenterna. Det ska stå på fisken vad som är fisk och vad som är vatten. Annars förstör man ju den upplysta konsumentens möjlighet att välja själv om köttfärsen, fisken eller juicen är värd att köpa.
 

avslutad210712

Gäst
Brukar ibland kolla på kyckling och jag har för mig att jag sett mellan 5-30% "marinad", dvs mest vatten, i fileerna. Så den skenbart billigaste kycklingen är definitivt inte den billigaste om man räknar på hur mycket kyckling man får. Fast å andra sidan minskar den mest vattenfyllda mest i vikt när jag torkar den så den kanske är bäst ändå............
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Brukar ibland kolla på kyckling och jag har för mig att jag sett mellan 5-30% "marinad", dvs mest vatten...

Jag har inte exakt siffra men "lagen" tillåter 17% vatten i kycklingfiléer och de som i tester brukar få bäst resultat (även på smak) ligger på 17%. De övriga på upp till 40%.

Själv ogillar jag filéer, tycker låren är bäst.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.