Mina föräldrar har sagt till mig att dom varit på hotell kantarell liggande någonstans i östersund, strömsund eller i närheten. Är det någon som vet adressen eller vet mer, snälla jag vill gärna besöka hotellet återigen med mina föräldrar.

TACK!
 
I Åhus på Skånes ostkust finns ett hotell som ligger förr hette Kantarellen, adress Kantarellvägen 1. Drevs dåförtiden av bröderna Mats och Max Svensson. Numera Åhus seaside:
Men inte alls i de trakter du pratar om, även om namnet stämde.

/Patrik
 
Tänker du överraska föräldrarna? Är det därför du inte vill fråga dem? I så fall skulle jag ringa runt till andra hotell i trakten, berätta som det är och fråga om de känner till om något sådant ställe funnits. Finns det fortfarande måste det ha bytt namn.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Hallå hallå! Ha ha jag antar att du aldrig hört talas om google? Det är annars en väldigt bra sök motor för att ställa frågor som detta. Anyways, jag har varit där och det är faktiskt ett väldigt fint ställe att övernatta en natt eller två i! det går inte att jämföra med hotell stockholm såklart men det duger en stund så att säga. När området är också väldigt fint, och speciellt lätt att se mycket om man har bil, kan starkt rekommendera detta. Lycka till
och om du googlar "hotel kantarell" - får du svaret då?
Jag får det inte (i all fall inte uppenbart) utan en massa andra träffar. Du ser kanske andra träffar bereoende på dina kakor och googles profilering av dej.
Så jag tycker frågan är högst relevant.

/Patrik
 
Precis. Jag får mest en massa träffar om TV-serien. Söker jag i Google Maps hamnar jag i Marocko.

De hotell som hittas vid den sökningen ligger i Borlänge och Tranås (har bara orkat kolla de tre första sidorna sökresultat), d.v.s. betydligt längre söderut än vad som efterfrågas.
 
H-Kantarell2.png
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips