Var säljs Marmot?

Hej,

Jag är intresserad av Marmots skaljackor. Var i Sverige säljs de och kan någon med erfarenhet tycka till om Marmots skaljackor?

Jag vill använda min skaljacka till vandring, paddling och skidåkning (på längden och nerför).
 
Naturkompaniet

Om jag inte missminner mig, så finner du Marmots kollektion hos Naturkompaniet. Om det är en lokal företelse i Gävle skall jag låta vara osagt.

Jag har själv en Marmot 2-lagers G-Tex skaljacka som jag tycker är kanon. Den är oerhört genomtänkt och jag hittar nya finurliga fickor och andra features varje år... Jo, den är 5 år gammal, men jag använder den sällan till vardags, så den håller än.

Så.

/Jimmie
 
Marmots Membrain?

En fråga till: Marmot använder i en del av sina jackor materialet Membrain, som "liknar Gore-tex" säger de själva. Vadå liknar? Kan man alltså använda den i kyl och stark vind och materialet andas som Gore-tex. Eller?
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips