Var hitta "bergbuckle"

Hej. Har tidigare köpt Bergbuckle på lite olika ställen, bla Recon, Extremetextil, Shellby och Varusteleka, men de verkar vara på utgående. Har till och med fått tag i storlek 40 mm, men denna verkar ännu svårare att få tag i numera. Någon som vet var man kan få tag i dessa idag. Enligt mig det överlägset bästa som finns, så jag hoppas verkligen inte de slutar tillverka dessa.
 
Klättermusen använder ett liknande spänne med samma utformning som Beghaus "Bergbuckle" på sina säckar och i storlek 40mm. Dessutom ena delen i aluminium som är ändå bättre. Testa om du kan köpa som reservdel från dem?
 
Knäppet som Thure länkar till påminner om det som sitter på min lavinryggsäck och tror jag sett det på flera olika modeller av lavinryggor. Min är blackdiamond, dock vet jag inte vilket mått som ska vara 40mm -är det remmens bredd?
Även klätterselar kan ha sådana knäppen - har du tur kanske en klätterklubb eller någon annan klättare pensionerar selar pga ålder och då är det ju inte knäppet som åldrats utan textilen. Kan du ärva ett knäppe därifrån kanske, eller hitta en ny klättersele som är billig nog? Tror inte klättersele-tillverkare säljer det som "reservdel" då sömmen ju är livsviktig i en klättersele och ska göras på fabrik och inte av hemmafixare....

/Patrik
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips