Vandringsbart i jämtlandsfjällen v44-45?

Hej!

Tänkte kolla om de e nån som nyligen vart i jämtlandsfjällen, ja tänkte ge mig ut å vandra lite nästa vecka. Är de vandringsbart tror ni? Ja har inte vart ute så här sent på hösten tidigare. Ja tänker mig helags å lönndörren eller kanske över mot sylarna och blåhammarn. Eller möjligtvis i härjedalen mot grövelsjön. Tacksam för tips!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
http://www.meac.se/sub_2/helags/wind.asp

Räkna med att snö i stora mängder kan falla på kort tid. Det är inte ovanligt att gå till sängs på hösten och vakna dagen efter på vintern, med 50 cm nysnö och mer i luften...om vägen ut är för lång återstår då nödtelefon eller skidtillverkning...

...november är fint på fjället, om marginalerna är tillräckliga...du avgör marginal...

//J
 
Det hände oss runt 27 september men är nog ca 10 år sen. Vi satt ute och ljög på kvällen i riset och resterande tre dagar var det 3-4 dm snö. Blev rätt överraskade när vi vaknade kan jag säga. Allt "dumpade" i största lönndom medan vi sov.
 
Snö kan komma i mängder och det snabbt den här tiden på året så det är inte att rekomendera om man inte fått klara och säkra väderleksrapporter, vilket är svårt att få den här tiden på året. Dessutom är fjällstationerna Storulvån- Sylarna- Blåhammaren stängda. Jag var ute helgen runt den 28:e september 1994 (samma dygn som Estonia förliste) och blev fullständigt överraskad av ett snöoväder. På ett par timmar kom det 0,5 -0,7 m. snö. Sökte skydd i vindskyddet vid Spåjme mellan Sylarna och Storulvån och blev kvar där i ett dygn innan jag kunde ta mig till Storulvån. Det var mkt jobbigt att pulsa i snön hela vägen.
 
Risk för en halvmeter uppemot en meter snö på en natt va inget ja hade räknat med så de gäller att ha me sig gott om mat om man skulle bli insnöad då förstår. Är de nått speciellt bortsett från varma kläder man behöver ha me sig utöver vanlig sommarutrustning så man klarar sig om de skulle bli riktigt illa me snö? Är de nån poäng me typ snöskor? Har aldrig använt de, har heller inga skidor å de blir ju lite bökigt att konka på också. Spade kanske behövs? Tack för alla tips å råd!
 
Det går.

Just nu är det bart åtmindstånne i Åre trakten. Skulle tex inte vara något problem att göra en topptur på Åreskutan.
 
Egentligen är det ingen större viktökning att bära med sig ett par skidor med stövelbindning. Kängor och stavar har du ju redan med dig eller hur? Skidor går att hyra!
Helgardering med andra ord!

God tur!
Lars Östlin
 
Jag var uppe runt Vålådalen för två veckor sedan. Det låg lite snö och en del vattendrag/blötmarker var frusna men det regnade första natten så då försvann ju den mesta snön. Det växlar ju fort, och man kan inte riktigt lita på att vädret håller i sig men så länge du är förberedd på lite av varje ska det nog gå bra! Det kan ju vara listigt att ha en snabb väg ut om det skulle bli för illa - det är tungt att pulsa långt i blötsnö... Jag önskar dig en härlig tur!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips